Zeynel Tolga Biyografisi

12 Ekim 1977 İstanbul doğumlu olan sanatçı, çocuk yaşlarda dayısı Yusuf Elver'in ve dedesi Aşık Süleyman Elver'in desteği, aile dostları Şemsi Yasdıman'ın hediye ettiği cura ile müzikle tanıştı. İlerleyen yıllarda batı müziğine olan ilgisi onu gitara yönlendirdi.

Bu yıllarda dinlediği ve etkilendiği isimler ve gruplar arasında Aşık Veysel, Süleyman Elver, Şemsi Yasdıman, Bülent Ortaçgil, Fikret Kızılok, George Benson, Ella Fitzgerald, Nat King Cole, Marcus Miller, Pat Metheny, Queen, Rolling Stones, Guns'n Roses, Metallica, Bon Jovi, AC/ DC, A-ha, Michael Jackson, Mozart, Beethoven, Dvorjak, Verdi, Schubert, Schumann’ı sayabiliriz.

1998 - 2001 yılları arasında, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Sahne Sanatları, Opera Ana Sanat dalı bölümünde yüksek eğitimine başlayan Zeynel Tolga Gürer, 2001 yılında Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümüne geçerek Üniversite eğitimini burada tamamladı.

Müzik alanındaki çalışmalarına da ara vermeyen sanatçı, verdiği solo konserlerin yanında, birçok filmde ve çizgi filmde seslendirme yaptı. Reklam ve film müziği çalışmaları da bulunan Zeynel Tolga'nın ''en iyi senaryo'' ödülü alan iki uluslararası film festivali ödülü bulunmaktadır.

Sesin, en önemli ifade şekli olduğunu vurgulayan sanatçı, bugüne kadar düzenlediği seminer ve derslerle 5000'i aşkın katılımcıya eğitim vermiştir. Birçok filmin ve çizgi filmin seslendirmesini yapan sanatçının öğrencileri arasında Spikerler, Ses sanatçıları, Sinema ve Tiyatro oyuncuları da yer almaktadır.

Yapmış olduğu kişisel çalışmaların yanında, 2008 yılında ön çalışması tamamlanarak rehabilitasyon merkezlerine sunulan ve uygulanan “Yaşamsal Müzik Algısı“ projesini psikolog Levent Kahraman ile birlikte oluşturan sanatçı, böylelikle kimsesiz çocuklar, engelliler vakfı ve sokak hayvanları yararına verdiği birçok yardım konserinin dışında, toplumsal duyarlılığıyla da, daha aktif bir hale geldi.

Eğitimciler tarafından da desteklenen bu proje, çocuk gelişimine ve kişisel gelişime sağlayacağı katkı açısından, alanında uzman birçok eğitimci ve psikolog tarafından övgüye layık görülmüştür.

Zeynel Tolga bugün, hazırlığı bir yıl süren keyifli bir çalışmanın ardından, 1 tanesi sözü müziği Emre Ertan'a ait, 2'si ortak çalışmaları olan, 6'sının sözü müziği kendisine ait 9 şarkıyla ve ilk solo albümü Suskun'u çıkarmıştır.

Haberler

İş mi aşk mı? Serdar Ortaç Seçil Gür ile Görüntülendi

Serdar Ortaç, Merve Özbey’in müstakbel eşi Kenan Koçak’ın…

Sezen Aksu Demo'larını yayınlamaya devam ediyor…

Sezen Aksu’nun başka yorumcular tarafından seslendirilmiş…

Ferhat Göçer Sabahattin Ali Şarkılarını Yorumladı

Her biri kendi dönemlerine damgasını vurmuş ölümsüz…

Murat Güneş Yeni Single Şarkısı 'Beşinci Mevsim'de Yonca Lodi İle Düet Yaptı!

Murat Güneş "Kalp Farkıyla" isimli ilk single çalışmasından…

Gülben Ergen'e 'Yansın Bakalım'ın İlk İmza Gününde Büyük İlgi!

Gülben Ergen, Sezen Aksu imzalı "Yansın Bakalım" single…

Gökhan Türkmen'den BKM Mutfak Uniq'de Akustik Şov!

Farklı tarzlar denemekten çekinmeyen ve her projesinde…

Ünlü Yapımcı Polat Yağcı'nın Doğum Gününde Yıldızlar Geçidi!

Başarılı müzik yapımcısı Polat Yağcı, önceki akşam 40. yaş…

Ünlü Popçuların da Yer Aldığı 'Mahzuni'ye Saygı' Albümü Yayınlandı!

Türk halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif'in 30 eserinin 30 ünlü…

Fulin'den Yeni Şarkı: 'Gölgemde Dur'

Fulin, "Gölgemde Dur" isimli yepyeni şarkısını…

Hande Yener 22 Bin 500 Kişiyle Yeni Yıla Merhaba Diyecek!

Türk Pop Müziği’nin kraliçesi Hande Yener, yılbaşı gecesi…