Zeynel Tolga Biyografisi

12 Ekim 1977 İstanbul doğumlu olan sanatçı, çocuk yaşlarda dayısı Yusuf Elver'in ve dedesi Aşık Süleyman Elver'in desteği, aile dostları Şemsi Yasdıman'ın hediye ettiği cura ile müzikle tanıştı. İlerleyen yıllarda batı müziğine olan ilgisi onu gitara yönlendirdi.

Bu yıllarda dinlediği ve etkilendiği isimler ve gruplar arasında Aşık Veysel, Süleyman Elver, Şemsi Yasdıman, Bülent Ortaçgil, Fikret Kızılok, George Benson, Ella Fitzgerald, Nat King Cole, Marcus Miller, Pat Metheny, Queen, Rolling Stones, Guns'n Roses, Metallica, Bon Jovi, AC/ DC, A-ha, Michael Jackson, Mozart, Beethoven, Dvorjak, Verdi, Schubert, Schumann’ı sayabiliriz.

1998 - 2001 yılları arasında, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Sahne Sanatları, Opera Ana Sanat dalı bölümünde yüksek eğitimine başlayan Zeynel Tolga Gürer, 2001 yılında Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümüne geçerek Üniversite eğitimini burada tamamladı.

Müzik alanındaki çalışmalarına da ara vermeyen sanatçı, verdiği solo konserlerin yanında, birçok filmde ve çizgi filmde seslendirme yaptı. Reklam ve film müziği çalışmaları da bulunan Zeynel Tolga'nın ''en iyi senaryo'' ödülü alan iki uluslararası film festivali ödülü bulunmaktadır.

Sesin, en önemli ifade şekli olduğunu vurgulayan sanatçı, bugüne kadar düzenlediği seminer ve derslerle 5000'i aşkın katılımcıya eğitim vermiştir. Birçok filmin ve çizgi filmin seslendirmesini yapan sanatçının öğrencileri arasında Spikerler, Ses sanatçıları, Sinema ve Tiyatro oyuncuları da yer almaktadır.

Yapmış olduğu kişisel çalışmaların yanında, 2008 yılında ön çalışması tamamlanarak rehabilitasyon merkezlerine sunulan ve uygulanan “Yaşamsal Müzik Algısı“ projesini psikolog Levent Kahraman ile birlikte oluşturan sanatçı, böylelikle kimsesiz çocuklar, engelliler vakfı ve sokak hayvanları yararına verdiği birçok yardım konserinin dışında, toplumsal duyarlılığıyla da, daha aktif bir hale geldi.

Eğitimciler tarafından da desteklenen bu proje, çocuk gelişimine ve kişisel gelişime sağlayacağı katkı açısından, alanında uzman birçok eğitimci ve psikolog tarafından övgüye layık görülmüştür.

Zeynel Tolga bugün, hazırlığı bir yıl süren keyifli bir çalışmanın ardından, 1 tanesi sözü müziği Emre Ertan'a ait, 2'si ortak çalışmaları olan, 6'sının sözü müziği kendisine ait 9 şarkıyla ve ilk solo albümü Suskun'u çıkarmıştır.

Haberler

Sezen Aksu 2020'yi 'İnsanlık Hali' İle Kapattı!

Sezen Aksu "Demo 2" projesi kapsamında 'İnsanlık Hali'…

İrem Derici Sagopa Kajmer Şarkısı 'Vazgeçtim İnan'ı Yeniden Yorumladı!

İrem Derici bir Sagopa Kajmer şarkısı olan 'Vazgeçtim…

Gülben Ergen'den 9 Şarkılık Yeni Albüm: 'Seni Kırmışlar'

Gülben Ergen’in, 11.inci albümü olan ‘Seni Kırmışlar’…

Emir'in Yeni Şarkısı 'Ben Unutmayı Bilmem' Klibiyle Birlikte Yayınlandı

Emir'in yeni şarkısı 'Ben Unutmayı Bilmem' klibiyle…

Simge: 'Yeni Şarkılar Yolda'

Pop müziğin son yıllarda en dikkat çeken ismi Simge’nin…

Betül Demir'den Irmak Arıcı imzalı Yeni Şarkı: Toz Duman

Betül Demir yeni şarkısı "Toz Duman" ile dinleyicileriyle…

Funda Arar'dan Yeni Single: 'O Şarkıyı Çal'

Başarılı sanatçı Funda Arar'ın yeni teklisi "O Şarkıyı Çal"…

Zeynep Bastık 'Boş Yapma' İsimli Yeni Şarkısını Yayınladı!

Üretimine, teklileriyle ve iş birliktelikleriyle devam eden…

Keremcem Sessizliğini 'Geçmiş Olsun' İle Bozuyor

Uzun süredir sessizliğini koruyan Keremcem, yeni single'ı…

'Aşk Adam Seçer Mi?' Mustafa Ceceli'ye Emanet

Gülşah Tanrıöver'in yeni şarkısına Mustafa Ceceli…