Pop müzik dünyasında bugünlerde yeni bir isim konuşuluyor. Bu isim daha önce televizyon ekranlarından aşina olduğumuz Gökhan Keser. Genç şarkıcı, kendisi ile aynı adı taşıyan albümünü geçtiğimiz günlerde müzikseverlerle buluşturdu. Eski bir model olan müzisyen, dış görünüşü ile değil sadece müziği ile anılmak istiyor.

Röportaj: Ali PEKTAŞ / Zaman

Onu çoğumuz Selena dizisindeki Burak öğretmen rolü ile tanıdık. Dünyanın en fotojenik yüzüne de böylece aşina olduk. Ancak onun aslında bir müzisyen olduğunu Sıla'nın arkasında belirene kadar çoğu kimse bilmedi. Genç pop müzik sanatçısı Gökhan Keser'den bahsediyoruz. Geçtiğimiz nisan ayında Hadi Ordan adlı single ile çıkış yapan müzisyen, geçtiğimiz günlerde kendisiyle aynı adı taşıyan ilk albümünü müzikseverlerle buluşturdu. Çok kısa sürede adından sıkça söz ettirmeyi başaran genç popçu ile müzik hayatını ve albümünü konuştuk.


Gökhan Keser İzmir doğumlu. Mobilyacı bir baba ile ev hanımı bir annenin oğlu. Biz onu her ne kadar televizyon ekranlarında tanısak da onun ilk ve tek aşkı müzik. Onun için en başta müzik varmış ve aklında modellik ya da oyunculuk yapmak yokmuş. İçindeki bu tutkunun ne zaman başladığını tam olarak o da bilmiyor ama: "Kendimi bildim bileli müzik yapmak istiyordum. Televizyonda izlediğim müzisyenlere hep hayranlıkla bakardım. Ben de şarkı söylemek istiyorum hayaliyle büyüdüm. İlkokulda öğretmenimiz ne olmak istediğimizi sorduğunda diğer arkadaşlarım doktor ve öğretmen olmak istediklerini söylerken ben 'Şarkıcı olmak istiyorum.' derdim." diyor. Ama ailesi onun şarkıcı olmak istediğini bilmiyormuş. Çünkü şarkıcı olmak istediği halde kimsenin karşısında şarkı söyleyemezmiş. Kapıları kapatıp odasında kendi kendine şarkı söylermiş. Zaman içinde onun bu isteğini gören ailesi sonrasında genç şarkıcıyı desteklemiş. Annesi klibini izlediğinde gözyaşlarını tutamamış.


İstanbul'a gelişim deli cesareti


Şarkıcının müzikten önce bir süre modellik de yaptığını biliyoruz. Modelliğe İzmir'de hobi olarak başladığını anlatıyor. Her zaman sahnede olmak istediği ve modellik yaparken de sahnede olduğu için bu işi bir adım olarak görüyor: "Bir yarışmaya başvurmuştum. Ama yaşım çok küçük olduğu için önce almadılar, sonra çağırdılar. Daha sonra aldığım derecelerle bana İstanbul kapısı açıldı. İşin bu kadar büyük yerlere geleceğini hiç tahmin etmemiştim. Her şey bir anda gelişti."


İçindeki müzik tutkusuyla 18 yaşında İstanbul'a gelmiş Keser. O zamanlar garip gelmiyormuş ama şimdi baktığında bunun büyük, hatta deli cesareti olduğunu düşünüyor. Hobi olarak yaptığı modellik bir süre işi olmuş genç şarkıcının. Geldikten sonra bir şekilde hayatını idame ettirmek için kendisine gelen dizi teklifini kabul etmiş. "19 yaşındaki bir gencin tek başına bu şehirde ayakta durması çok zordu. Diziye kadar hiç oyunculuk deneyimim yoktu. Dizi başlar başlamaz Ayla Algan'dan oyunculuk eğitimi aldım. Kendimi yetiştirmeye çalıştım."


Sıla, benim için bir okuldu


Bir yandan yoğun bir tempoyla dizide rol alırken bir yandan da şan dersleri almaya başladığını söylüyor Gökhan Keser. Konservatuara gitmek istemiş ama dizi başladıktan sonra çok yoğun bir çalışma ortamına girdiği için buna fırsat olmamış. Ama o her fırsatta Gül Sabar'dan, Kevot Tavikyan'dan daha sonrasında da Sevin Gül Bahadır'dan şan dersleri almaya başlamış ve hâlâ da alıyor. Müzik konusunda hayatındaki dönüm noktası ise başarılı sanatçı Sıla ile tanışması. İşin mutfağını öğrenmesi ve sahne tozunu yutmak konusunda Sıla ile çalışmanın kendisi için çok iyi bir deneyim olduğunu anlatıyor Keser: "Onun vokalliğini yaptım ve Türkiye'de neredeyse gitmediğim yer kalmadı. Onunla çalışmak bana çok şey kattı. Ondan çok şey öğrendim. Sahne duruşu, dinleyicilerle iletişimi Sıla'dan öğrendim. Çünkü sahnede olmak çok başka bir şey. Bir okulda öğrenemeyeceğim birçok şeyi orada öğrendim. Orada şarkı söylemek çok başka bir şeydi. Benim için Sıla'yla söylemek okul gibiydi. Zaten albümümün yapımcıları da Sıla ve Efe Bahadır."


Hareketli şarkılar...


Müzik dünyasına yeni girmiş bir şarkıcı olarak çok büyük cümleler kurmuyor Gökhan Keser. Şu an yolun başında olduğunu söylüyor. İlk albümde en iyisi olsun diye elinden geleni yaptıklarını ve içlerine sinen bir albüm olduğunu belirtiyor. "Bundan sonra da en iyisi olması için gayret edeceğim. İleride geleceğim yer neresi olur bilmiyorum ama elimden geleni yapıp en iyi yerlerde olmak için uğraşacağım." diyor.


En büyük hayalim Açıkhava'da şarkı söylemek


Fiziği düzgün olan erkek şarkıcıların genelde dış görünüşleri magazin konusu olur. Müziğinden önce fiziği konuşulur. Eski bir model olan Gökhan Keser, bunun basının ve insanların yakıştırdığı bir şey olduğunu dile getiriyor ve ekliyor: "Ben elimden geldiğince şarkı söyleyip işimi yapmaya çalışacağım. Müziğimle ön planda olmak ve anılmak istiyorum. O yüzden öyle bir korkum ve endişem yok." Bu şekilde gündeme gelmemek için de tek zırhının işini en iyi şekilde yapmak ve sadece işine yoğunlaşmak olduğunu söylüyor. Sezen Aksu, Tarkan ve Sıla'yı çok sevdiğini anlatan sanatçının geleceğe yönelik planları oldukça mütevazı. En büyük hayali Açıkhava'da konser vermek.


Yola şöhret olayım diye çıkmadım


Şöhret başarı ile gelen bir şey. Sonuçta göz önünde bir iş yapıyorsunuz. Başarı şöhrete dönüşüyor bir şekilde. Ama ben yola şöhret olayım, insanlar beni tanısın diye çıkmadım. İnsanların şarkılarımı tanımaları beni daha çok mutlu eder. Bu kişiden kişiye değişir. Selena dizisi ile büyük kitlelere ulaştım. Bu durum beni olumsuz manada hiç etkilemedi. Ben değişmedim. Aynı şeyleri yapmaya devam ediyorum.

PopTakiP

www.facebook.com/PopTakiPfan

www.twitter.com/PopTakiP