Son yıllarda ülkemiz müzik piyasasında moda olan aranjör albümlerine bir yenisi katıldı. Ozan Çolakoğlunun 01 albümü albümünün diğerlerinden farkı, içindeki her şarkının hit olması ve kişilik taşıması...

Bu yaz dillerde dolaşan Tarkan, Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Sertab Erener ve Gülşenin şarkıları 01den geldi. Yıllardır Türk müziğinin yıldız isimlerine aranjörlük yapan Ozan Çolakoğlu ile 01in haklı başarısını konuştuk.

Röportaj: Eda Solmaz / Vatan

- Yazın en hit parçaları sizin albümünüzdeydi. Önemli sanatçıları bir araya getirmenizi sağlayan müziğe olan tutkunuz mu?
Müziği zaten bugüne kadar tutkumdan dolayı yaptım. Albümü hazırlarken hangi sanatçı ile ne yapabilirim diye düşündüm. Yola, geçmişte işbirliğimin ve dostluğumun olduğu sanatçıları tercih ederek başladım, çünkü benim için önemli olan isimler değil, o isimlerle ne yapabileceğimdi. Albümde çalıştığım her sanatçının "En iyi şarkı onunla yaptığımız şarkı" gibi hissetmesi benim için çok önemliydi. Sonuç olarak ben de dinlediğimde hiçbir şarkıyı birbirinden ayıramıyorum, hepsi içime sindi. Tabii ki bu albümde bir araya gelemediğim ve çalışmak istediğim çok sanatçı arkadaşım var.

- Perdenin arkasındaki adam olmaktan sıkıldığınız için mi albüm çıkarmaya karar verdiniz?
Perdenin arkasında olmak değil ama müziği sadace stüdyoda yaşıyor olmak biraz bunalttı. Ayrıca yapmak istediğim bir takım müzikal denemeleri özgürce yapabilmek için bu projeyi yapmaya karar verdim.

- Geçmişinize baktığımız zaman hiç kötü işiniz yok. Bu durum mesleki anlamda nasıl bir tatmin kazandırıyor?
Bence iyi ve kötü göreceli bir durum. Yaptığım zaman beğendiğim şeyleri sonrasında beğenmeyebiliyorum çünkü sürekli kendimi eleştirerek ve yenileyerek devam ediyorum. Başladığım her yeni şarkının veya projenin bugüne kadar yaptığımın en iyi olması ve yeni şeyler sunabilmek için uğraşıyorum.

?Tarkan ile yola sıfırdan başladık ve özel bir dostluğumuz var?

- Tarkan albümü dinleyince neler söyledi?
Bütün şarkıları çok beğendi. Zaten albümün sanatçı ve repertuar aşamasında da hep vardı. Kendi albümü gibi ilgilendi ve heyecan duydu.

- Sizce Tarkan ile aranızda nasıl bir bağ var? 
İkimiz de bu yola sıfırdan başladık. Yirmi yılı aşkın bir geçmişimiz var. Aramızda çok özel bir dostluk ve çok az insanın yakalayabildiği müzikal birliktelik var.

- "Dahi müzisyen" diyorlar sizin için. Müzikal donanım ve bilgi mi bu vasfı elde ettirdi?
Öyle bir kavramı kabul etmiyorum. Ben sadece müziği ve müzik yapmayı çok seviyorum. İlk hedefim yaptıklarımla kendimi mutlu ve tatmin etmek. Müziği iş olarak değil, çok sevdiğim bir hobi olarak görüyorum.

- Sahnede birçok müzisyene eşlik ediyorsunuz. Şimdi sahnedeki esas adam olmak zor muymuş?
Çok fazla bir eşlik etme gibi bir geçmişim yok. Sahnede olmak tabii ki zor, sahnede dikkatin benim üzerimde olmasından çok çaldığım müzikle eğlendirmeyi tercih ediyorum.

?Çalışırken çok titiz olduğumdan çabuk ve kolay üreten biri değilim?

- Sizinle çalışmak zor mudur? 
Duruma göre değişir. Çok titiz olduğumdan çabuk ve kolay üreten biri değilim. Bir şarkıyla ilgili yapmayı düşündüğüm fikirler çabuk gerçekleşirse her şey daha kolay ilerler ama kafamdakini yaratmakta zorlanırsam süreç uzar ve bu, insanlara yavaş çalışıyorum olarak yansıyabilir. Ama sonuçta 
çalıştığım sanatçılar stüdyodan çok mutlu olarak ayrılıyor.

- Yaptığınız işlere bakınca hâlâ dinlemeye doyamadığınız şarkınız hangisi?
Yaptığım şeyleri çok dinlemiyorum ama bugün bile hâlâ başarılı bulduğum düzenlemelerim, şarkılarım tabii ki var. Bunlardan ilk aklıma gelen Tarkanın Karma albümündeki Gitti Gideli şarkısı, bestelerimden ise yine Tarkanın seslendirdiği Beni Anlama.

- Son dönemde Türk müziğinde sizi heyecanlandıran isimler kimler?
Birçok güzel iş çıkıyor ama ilk aklıma gelenler Model ve Emre Aydın.

?Rock müziğine olan tutkumdan dolayı Fermanın da olmasını istedim?

- 01albümünden başka hangi şarkılarına klip çekeceksiniz?
Bugüne kadar albümden dört şarkıya klip çekildi. Bütün şarkıları çok seviyorum imkan olsa hepsini kliplendirmek isterim ama özellikle kilplenmesini istediğim iki şarkı Ferman Akgülün seslendirdiği Rüzgar ve Sezen Aksunun seslendirdiği Gizli Aşk. Albümün hitlerinden olan Yalının seslendirdiği Kalpten Dudağa isimli şarkıya da ilerleyen zamanlarda klip çekeceğiz.

- Albümde farklı tarzlardan Ferman Akgül var mesela. Onunla bir araya gelmeniz nasıl oldu? 
Manga grubu zaten çok sevdiğim gruplardan biri. Fermanında sesini yorumunu ve tarzını çok beğeniyorum. Rock müziği geçmişim ve bu müziğe olan tutkumdan dolayı bu albümde kesinilikle bir rock solisti ile çalışmak istiyordum. Bir gün bu konuyu Yalınla konuşurken, Yalın Fermanla çok iyi anlaşabileceğimizi söyledi, bir araya geldik ve hakikaten çok iyi anlaştık. Müthiş bir insan Ferman. Çok güzel bir müzikal enerji yakaladık ve çok kısa sürede Rüzgar şarkısını yazdık. Normalde birbirini tanımayan iki insanın biraraya gelip bu kadar kısa sürede bir şey oluşturması zordur. Ama Fermanla biraraya geldiğimizde sanki yıllardır tanışıyor ve çalışıyormuşuz gibi bir atmosferde yaptık şarkıyı. Bence o doğallıkta şarkıya yansıdı.

?Aranjörlük hayatımın sürprizi ve müziğimin merkezi oldu?

- İlk tanıştıklarınıza karşı duvaları olan bir muzisyen misiniz yoksa tam tersi mi?
İlk tanışmada soğuk bulunan biriyim. Mesafenin kalkması için o kişiyi çok kısa sürede sevmem veya zaman içerisinde dostluğumun oluşması lazım.

- Geçmişe baktığınız zaman bu kadar önemli işler ve isimlerle çalışacağınızı hayal eder miydiniz?
Çok genç yaşta bu işe başladığım için böyle büyük projelerde yer almak doğal akış gibi oldu. Müzikal hayallerim her zaman vardı ve hâlâ da var, bunların arasında aranjörlük yoktu. Aranjörlük benim için süpriz ve müzik hayatımın merkezi oldu. Bundan dolayı da çok mutluyum.


PopTakiP
www.facebook.com/PopTakiPfan
www.twitter.com/PopTakiP