Popun sevilen ismi Murat Dalkılıç, Gülşen'le birlikte düet yaptıkları, internette 20 milyon kez tıklanan 'Bi Güzellik Yap'ın sözlerinin eleştirildiğini söyledi: "Niye böyle edepsiz şarkı yapıyorsunuz?" diyenler oldu ama şarkıda abazanlık yok ki, yaramazlık var!


Son albümüyle aynı adı taşıyan 'Bi Güzelik Yap' adlı şarkısı internette 20 milyon kez tıklanan Murat Dalkılıç, 'Lüzumsuz Savaş' adlı parçasına klip çekti. Dalkılıç'la klibini, planlarını ve özel hayatını konuştuk.

Röportaj: ÖZLEM AVCI / Sabah

'Lüzumsuz Savaş' adlı parçanıza bir klip çektiniz. Nasıl bir klip oldu, bahseder misiniz? 
Bu parçanın sözü ve müziği bana ait; albümdeki tek şarkım. Aslında bu albüm için 35 şarkı yapmıştım ama kendime torpil yapmamak için sadece birini koydum. Klibinde orkestramdan basın danışmanıma kadar hep beraber oynadık.

ŞARKILARIM AÇIK VE ANLAŞILIR!

Diğer 35 şarkının akıbeti ne olacak peki? 
Onları da kullanacağız bir şekilde. Biraz daha beklemek gerektiğini düşünüyorum.

Bu albümde Gülşen'in 'Bi Güzellik Yap' adlı şarkısı ile çıkış yaptınız. Siz kime şarkı vermek istersiniz peki 
Ben daha çok ihtiyacı olana vermek isterim. Mesela bu işe yeni başlayan biri ya da şarkı konusunda gerçekten tıkanıklık yaşayan bir arkadaşım olabilir. Ben şarkı konusunda biraz kısmetliyim. Güzel şarkılar seçebiliyorum, güzel şarkılar yapabiliyorum. Yılmaz Taner adında yeni çıkacak bir arkadaşımız var, ona da 'Misafirperver' diye bir şarkımı verdim.

Şarkı seçerken nelere dikkat edersiniz? 
Ben içinde yaşanmışlığın olmasını ya da herhangi bir esprisi olmasını tercih ederim. Sözleri klişe olmamalı. Seyirciyle göz göze geldiğimde, o iletişimi sağlayabilmeliyim. Hiç kimsenin anlamadığı bir şarkıyı söyleyemem. Benim şarkılarımın içinde çok derin anlamlar, karışık sözler yer almaz. Açık, basit bir dili olan, karşı tarafın çok iyi anlayabileceği şarkılar söylemeyi seviyorum.

'Bi Güzellik Yap'ta Gülşen'le düet yaptınız. Bunu devam ettirmeyi düşünüyor musunuz? 
Tabii ki; Gülşen'le her zaman. Gülşen çok sevdiğim bir arkadaşım öncelikle. Şarkı da tüm sanal âlemde en çok tıklanan şarkılar arasında yer aldı.

Haylaz bir şarkı... 
Evet, haylaz bir şarkı, muzır. O yüzden aslında ilgi çekti. Gülşen'le yapmak istediğimiz tam anlamında buydu! Böyle edepsiz bir şarkı olsun istedik, insanlar da sevdi. Sevmeyenler de oldu; edepsiz tarafına çok eleştiri geldi. "Niye böyle edepsiz şarkı yapıyorsunuz?" diyenler oldu. Aslında yaramazlık var şarkıda, abazanlık yok!

 

ÇOK AĞIR KONUŞANLAR OLUYOR

Siz muzır biri misiniz? 
Genel olarak değilim aslında. İşimde muzır değilim mesela, hatta fazla ciddiyim ama normal hayatta gülmeyi, eğlenmeyi tercih ederim.

Sekiz yıl önce İzmir'den kalkıp İstanbul'a geldiniz. Hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz? 
Bana kalırsa daha yolun yarısında bile değilim çünkü profesyonel olarak dördüncü senem. Kariyerimizin birinci level'ını atlattık. Bundan sonra daha zor etaplar olacak, daha çok çalışmam lazım. En büyük hedefim uluslararası bir iş yapmak. Yurt dışı konserlerimize artık yabancılar da geliyor. Festivallere gidiyoruz, yabancı gruplarla sahneye çıkıyorum. Dünyanın her yerinden yabancı hayranlarım var. Bu da bizi uluslararası işlere teşvik ediyor.

Ünlü olmaktan sıkılmıyor musunuz?
Her ne kadar güzel şeyler söyleyen varsa, aynı şekilde kötü konuşan da oluyor. Bazen internette o kadar ağır sözler duyuyoruz ki ama bu duruma alıştım. Bazıları o yazıları görmek istemez ama ben istiyorum çünkü eleştiriler sayesinde birçok şeyi düzelttiğimi düşünüyorum.

 

İŞKOLİĞİM TATİLE BİLE ÇIKMAM

"Ben genel anlamda depresif ve sinirli bir adam değilimdir ama iş konusunda ters giden bir şey olursa çok sinirlenebiliyorum. Bu durum da aslında biraz fazla işkolik olmamdan kaynaklanıyor. İşime yaramayan hiçbir şeyi yapmıyorum, hatta işime yaramazsa tatile bile gitmem. Sinirimi en çok çocukluk arkadaşım Berk alıyor, en çok beni o anlıyor."

 

POLEMİKLE KÜÇÜK ÜLKENİN BÜYÜK SANAT ÇISI OLURUZ

Popçular arasındaki rekabetle ilgili neler düşünüyorsunuz? 
Rekabeti şarkıcılar değil; basın, fanlar ve sanatçıların basın danışmanları yaratıyor. Bana kalırsa bunlar çok eskide kalmış, demode hareketler. Müzikte birlik olma zamanı geldi. Türkiye müzikal anlamda önemli bir şeyleri başarabilir. Artık kolektif çalışmalı, fikirlerimizi birleştirmeli, daha iyi şeyler üretmek adına birbirimize destek olmalıyız. Laflarla ve polemiklerle uğraştığımız sürece; küçük ülkemizin, büyük sanatçısı oluruz en fazla. Halbuki daha geniş kitlelere yayılabiliriz.

Şarkınızın 20 milyon tıklanması size neler hissettiriyor? 
Dünyanın en güzel şeyi başarıyı tatmaktır. İnsanların başarılı olduğunuzu dile getirmesi, şarkılarınızı hep bir ağızdan söylemesi çok güzel çünkü bu işe gerçekten çok emek veriliyor.

Bundan 15-20 yıl sonrayı hayal eder misiniz? 
Bilmiyorum ama fazla yaşlanmak istemiyorum. Daha yapacak çok işimin olduğunu düşünüyorum. Zaman mümkün olduğunca geç aksın. Ben çok fazla planlayarak bir şeyler yapmayı sevmiyorum. 10 sene sonrasını düşünmüyorum.

 

AYRILIK İDDİASI YALAN, İLİŞKİMİZ SORUNSUZ!

Estetiğe karşı mısınız, gerekirse yaptırır mısınız? 
Ben estetiği severim. Televizyondaki insanlar güzel görünmek için çaba sarf etmeli bence. Ben düzenli olarak sporumu yaparım, mümkün olduğunca bakarım kendime. Ben çirkin bir adam olabilirim belki ama mümkün olduğu kadar bakımlı olmak zorundayım. Kimseye estetik olmayan bir şeyi seyrettirmeye hakkımız yok çünkü.

Ekin Türkmen'le birliktesiniz, zaman zaman ayrıldığınıza dair söylentiler çıkıyor. Her şey yolunda mı? 
Evet, ilişkimiz sorunsuz şekilde devam ediyor.