Tıpkı kliplerindeki gibi yerinde duramayan, kıpır kıpır biri Oğuzhan Uğur.

Röportaj: Esra Keskin Demir / Zaman

Rahat görünümünün aksine aşırı heyecanlı bir yapısı var. Müziğiyle meşhur olsa da aklı hâlâ yönetmenlikte. Albümünü de ileride çekeceği filmlere yatırım olarak görüyor.

Oğuzhan Uğur, geçen yıl gösterime giren Ağır Abi filminin senaristi ve yönetmeni. Ancak herkes onu internetteki iki videosuyla tanıyor. Kendi yazıp bestelediği ?Terbiyesizim? şarkısına sırf eğlence olsun diye klip çekip internete koyunca milyonları geçen tık aldı. Baktı ki bu iş film çekmekten daha kolay, ?Panpa? adlı bir şarkı daha patlattı. Sonrası müzik şirketlerinden ardı ardına gelen albüm teklifleri? Ve ?Çok Şükür? albümüyle piyasalara girişi?

Tiyatro oyunu, sinema filmi ve metin yazarı, karikatürist, fotoğrafçı, yönetmen ve nihayet müzisyen? Özgeçmişiniz hayli kabarık.

Ekmek için hepsi. (Gülüyor)

Her şeyi yapan hiçbir şey yapamaz gibi bir imaj vardır ama!

Doğru. Kafanızı hepsine dağıtırsanız, hiçbir işte başarılı olamıyorsunuz. Ama ben hepsini aynı anda yapmadım. Bir çalışmamı bitirip diğerine başladığım için çok şükür başarısızlık da olmadı.

Albümdeki 12 şarkıyı da börekçide yazmışsınız. Neydi size börekçide ilham veren?

Börekçide olmasının tek sebebi çok hızlı çay getiriyorlar. (Gülüyor) Şaka bir yana, insanlar var orada. Mesela biri dedi ki, ?Abi öğrencilik boyunca salça ekmek yedik.? Küt! Salça ekmek, soğan ekmek, tık tık tık? Hepsi döküldü bir anda kalemimden. Her birini 5-10 dakikada yazdım. Hiçbiri, üzerinde saatlerce düşünülmüş sözler değil.

Sözler sokak ağzına daha yakın zaten.

Evet, aynen öyle. İnsanlar sözleri anlamak için uğraşmasınlar. ?Adam burada bunu diyor ama şunu anlatmak istiyor, hmmm.? yapmasınlar.

Patatesle kadın arasında kurduğunuz bağlantıyı düşünmekle hata ettim öyleyse?

Kesinlikle. ?Patates gibi bir sevgilim var? diyorum. Kabulleniyorum. Bilirsiniz, işyerlerinde hep güzel kadınlar kademe atlar. Sen evde yerinde sayarken karınızın kademe atlaması da güzel bir şey değil. O yüzden kademe atlamayan ama sana her akşam çorba yapan bir kadınsa o, çok şükür dedirtiyor. Toplum olarak böyle düşünüyoruz biz.

Hayatınızda en çok neye şükrettiniz?

Ailemin sağ olmasına... Onlar sağlıklı olsunlar, bütün kötü olaylar aşılır.

Müziğe sizi teşvik eden de ailenizdi değil mi?

Evet. Orhan Gencebay?ın bir şarkısını söyleyip internete koymuştum yıllar evvel. Annem internetle tanışınca o videoyu görmüş ve o günden beri albüm yapmam konusunda ısrar ediyor. ?Terbiyesizim? şarkısından bir hafta önce ısrarları çoğaldı ve ?Terbiyesizim? çıktı.

?Ünlü olma çabasında!? eleştirisine çok üzülmüştüm

Çocukluktan beri piyano çalıyorsunuz ve iyi çaldığınız söyleniyor?

Evet, ama ben müzisyen değilim diyeyim, beğenenler hayır müzisyendir desinler. Bacağını kendin kır ki millet tekme atamasın sonra.

Buradan, eleştirilerden korkuyorsunuz sonucunu mu çıkarmalıyız?

Yok ama muhatap olmak istemiyorum. İnternet hakikaten çok özgür. Önü alınamıyor. Bir eleştiri müzisyenlerden mi geliyor, 13 yaşındaki çocuktan mı belli değil. İnsanlar havada uçuşturuyor lafları.

Canınızı en çok sıkan eleştiri neydi?

?Film çekti, fotoğraf sergisi açtı, albüm çıkardı, ünlü olma çabasında.? diye bir eleştiri gelmişti. O çok yaraladı beni. Yakışıklı ve ışığı olan bir adam değilim. Dolayısıyla objektiflerden, kameradan hoşlanmıyorum. Hatta fazlasıyla asosyalim. Evde oturan, AVM?de yalnız yürüyemeyen, sağa sola bakamayan biriyim. O yüzden o eleştiri çok canımı sıkmıştı.

Türkiye?de müzik, müzisyenler için yapılıyor

Bir müzisyende olması gereken özellikleri taşıyor musunuz?

Piyano çalıyorum ama nota bilmem. Küçükken babam bir org almıştı bana, onunla başlamıştım. Albümdeki aranjeleri de ben yaptım. İyi bir kulağım var, sesim de idare eder, insanları rahatsız etmez. Eğlenceli ve hızlı şarkıları söyleyebilecek kapasitede. Müzisyen özelliklerim bunlar.

Konservatuvar eğitimi almayı düşünüyor musunuz?

Hayır, bazı şeyleri kuralına göre yaparsam bu marjinal müzikten uzaklaşırım diye korkuyorum. Şöyle bir müzik yapacağım dediğim zaman çevremdeki bütün müzisyenler, ?Eyvah! Böyle bir kural yok. Hayır, bu nota ters.? dediler bana. Çünkü eğitimliler. Ben cahil cesaretiyle saldırdım bu işe ve insanları da bu yakaladı. Eğer çok profesyonel olursam sadece müzisyenler için müzik yapmaya başlarım. Türkiye?deki bir açık da bu. Mesela adam bir gitar solosu atıyor. Diyor ki: ?Bunu bütün gitarcılar dinleyecek şimdi ona göre yapmam lazım.? Dinlesin bırak, onu halk için yap. Ben sokaktaki insanlar için müzik yapıyorum, müzisyenler için değil. Bu yüzden de konservatuvar okuyup kafamı daha profesyonel bir yere taşıyacağımı sanmıyorum.

Ciddi tabular var mı müzik eğitiminde?

Tabuları yok ama şöyle örnek vereyim. Ben bu karikatürü çizdiğim zaman karikatürle ilgisi olmayan bir insan, ?Çok güzel çizmişsin.? diyecektir. Ama bir Selçuk Erdem gördüğü zaman, ?Burnunun altına gölge verseydin, burun daha ortaya çıkardı.? demeye başlayacaktır. Ben o burnu daha fazla ortaya çıkarmaya başlarsam iş birazcık samimiyetten uzaklaşır.