Mirkelam, tam yedi yıl aradan sonra “Denizin Arka Yüzü” adlı yeni albümüyle sevenlerinin karşısında... Şiir kitabından farksız bu iddialı çalışmanın detaylarını, oluşum sürecini ve şarkıların hikayelerini ünlü şarkıcıya sorduk.

 

 
Röportaj: Ebru Esen TUGUD / Hürriyet
 
* Kelimenin tam anlamıyla şiir kitabı gibi bir albüm olmuş bu... Oluşum aşamasından bahsedebilir misiniz biraz?     
 
- Birilerinden şarkı satın alıp yorumlamak bana göre değil. Kendi düşüncelerim, hayata belli bir bakış açım var. Ona göre kendim bir şeyler yaratmaya çalışıyorum. O nedenle üç senedir şarkı biriktiriyordum.        
             
* Uzun bir sessizlik süreciniz oldu.
 
- Doğru, uzun bir ara verdim. “Mutlu Olmak İstiyorum” albümünü yapalı yedi yıl olmuş. Kargo grubuyla çıkardığımız albümün üzerinden de üç yıl geçmiş. İşte o süre içinde 35 şarkı topladım. Hepsini albüme koymak mümkün değildi. Ben 1 dakikalık şarkılardan oluşan uzun bir albüm isterdim aslında.
 
* Şarkı sözleri çok dikkat çekici...
 
- Aklımda olan şey bir hikaye albümü yapmaktı. Hatta bir öykü kitabı çıkarıp, onun içine CD koymaktı. İnşallah o da bir gün olur... Bu albüm o istediklerimin kısaltılmış hali diyebiliriz.
 

BEN ASLINDA KOMİK BİR İNSANIM

 
* Şarkı üretirken neleri göz önünde bulunduruyorsunuz, belli kriterleriniz var mı?
 
- Sahnedeki eksikliklerimi göz önünde bulundururum her zaman. Sahnede ne eksiğim var, seyirci ne istiyor diye düşünürüm. Buna göre şekillendiririm şarkılarımı... Sahne benim için yaşayan bir şey. Ben sadece şarkı söylemiyorum; sahneyi de seyirciyi de yaşıyorum. 
 
* Önceki albümünüzde “Ne yaptın Asuman? Yap bir pansuman” diyordunuz, bu albümdeki “Ambulans” şarkısında da “Aman ambulans canım ambulans acele acele, yetiş ambulans” diyorsunuz. Her çalışmada bir “acil durum” olması dikkatimi çekti...
 
- Hayatta sadece aşk ve ayrılık var. Bunlar bizi dinamikleştiren şeyler. Şarkıdaki ambulans da sevgiyi ifade ediyor. “Yaralıyım, ölmedim, gerekiyor ambulans” diyorum. 
 
* Yazdığınız şarkılarda çok ince bir mizah da var... Günlük hayatta yaşadıklarınızı mizahla yorumlamayı sever misiniz?
 
- Aslında ben komik bir insanım. Yaş geçtikçe ağırlaştım tabii ama yine de hayata bakış açım mizahidir.
 
* Biraz da albümdeki şarkıların hikayelerinden söz eder misiniz?
 
- Bir adam biriyle evlenmek istiyor. Bu mümkün olmuyor. Devamında bir türlü anlatamadığı sevgisini anlatıyor.
 

RİHANNA GİBİ BİR ŞEYLER YAPMAK İSTEDİM

 
* Ya sound? Farklılıklar var mı?
 
- En başta müzik prodüktörüm Yves Jongen ile bir toplantı yaptık. Bana “Nasıl bir şey yapmak istiyorsun?” diye sordu. Ben de “Rihanna gibi bir şeyler” dedim. “Senden geçmiş, yapma... Daha önce yapsaydın belki olurdu ama artık olmaz” dedi. Güldük tabii. Benim “Rihanna gibi bir şeyler”den kastım, müziğin modern sound’u ve enerjisiydi. Biz de bunu gitarlarla, alt müzikle yapmaya çalıştık. 
 
* Albüm kartonetine “İyi kalpli ve güzel Annem’e” yazmış, albümü ona ithaf etmişsiniz...
 
- Evet. İyi kalp, güzellik ve anne, bizi huzura, mutluluğa taşıyan kavramlar... Doğanın kendisi bir anne zaten. Bahsettiğim güzellik, fiziksel güzellikten ziyade ruhsal güzellik... 
 
* Sonuçta bu bir hikaye albümü olmuş... Şarkılar radyolarda tek tek çalındığında bütünün anlaşılamamasından endişelenmiyor musunuz?
 
- Daha önce dünyada Pink Floyd dahil birçok grup ve sanatçı hikaye albümü çıkardı. Aslında şarkıları ve albümü yükselten bir fikir bu. Popülerliği biraz daha yukarı taşımak isteyen bir fikir. Tabii ki albümü çıkarırken bu söylediğiniz durumu düşündüm. O nedenle şarkıların tek tek dinlendiğinde de anlamının bozulmamasına dikkat ettim.
 

SOSYAL MEDYA ŞARKI YAZMAMI ENGELLER

 
* Sosyal medya ile aranız nasıl?
 
- Çok iyi değil. Benim için şarkı yazmak, albüm çıkarmak yalnız kalmakla mümkün olan bir iş. Sosyal medya ise yalnız kalmamak adına kullanılan bir mecra. Yani benim için ikisi çok çakışan şeyler. Ama yeniliklere tamamen kayıtsız kalmak istemediğim için yeni açtığım bir Twitter hesabım var. Orada paylaşacaklarım ise sınırlı... Ben aşırı enformasyona karşıyım. Çok enforme edersek, hayal kuramayız. En önemli şey hayal kurmak; hayal kurarak bir şeyler üretmem gerekiyor.