Gerek sesiyle gerek yakışıklılığıyla son günlerde ismini sıkça duyduğumuz Faruk Emre ile keyifli bir röportaj için buluştuk. Haydi Dans albümünden geçmişte oynadığı dizilere kadar Faruk Emre'yi tanımaya hazır mısınız?

 

Röportaj: Gökhan AVŞAR
 
Müzik dolu Faruk Emre kimdir? 
 
Faruk Emre müzikle dolu, müziğe aşkla bağlı olan bir adam.  Müzik hayatımın bir parçası. Gece saat 03:00’te kalkıp beste yaptığım, sabah 06:00’da uyanarak piyano çaldığım ya da çıkıp yolda yürüdüğüm zaman kulaklığımı takarak bir şeyler dinleyerek yeni bir şeyler bulduğum da oldu. Albümdeki değişik müzik tarzları aslında buradan geliyor diyebilirim. Hepsinin bir yaşanmışlığı her noktanın virgülün bir gerçekliği var. O yüzden hayatımı gerçek yaşamayı seven, olduğu gibi olmayı seven öyle bir adamım. 
 
Bize kendinden biraz bahseder misin?
 
Boş durmayı sevmiyorum ya da fazla uyuduğum zamanlar hayat boşa geçiyormuş gibi oluyor. Spor yapmayı seviyorum, haftanın 5 günü sporla geçirebiliyorum. Sahneye çıktığımda da “Orası benim rehabilitasyon merkezim. Bütün her şeyden kurtuluyorum, ıslah oluyorum.” Başka bir adam oluyorum orada. Ben bile inanamıyorum bazen kendime hatta aşağıdaki adam Emre yukarıdaki adam Faruk Emre dediğim oluyor. Çünkü benim de gözümü kamaştıran bir işe giriyorum orada. Işıklar yanınca, mikrofonu elime alınca…
 
Müzisyen kimliğin yanında oyunculukla da tanıdık seni. Bu nasıl gelişti?
 
Hep şöyle bir söylem vardır. “Oğlum ya da kızım müzik hobin olsun, kolunda bir altın bileziğin olsun ama sen müziği hobi olarak yap demişlerdir.” Allah’tan ben bunları çok duymadım. O yüzden bu telkinlere nazaran müzik benim ilkim oldu. Hiçbir zaman müziği hobi olarak görmedim. Gerçekten altın bilezik benim için müziktir onun dışındakiler hobidir. Yani oyunculuk da bir hobi benim için.
 
Oyunculuğu çok seviyorum ve Haldun Dormen, Başay Okay gibi kişilerden oyunculuk dersleri aldım ve devlet tiyatrolarında 3,5 yıl kadar iki oyunda rol aldım. Daha sonra ilk dizim Show TV’de yayınlanan Aşkımızda Ölüm Var televizyon dizisiydi. Orada oynadıktan sonra kendi kendime “Ya ben oyunculuk yapmasam mı acaba?” dedim. Olmuyor yani niye zorluyorum ki? Hobi olarak evet güzel ama boşver dedim. Beren Saat’in de ilk dizisiydi benim de ilk dizimdi ve orada sevgili rolünü canlandırıyorduk. Yani orada “Beren’in oyunculuğunu da düşürüyor muyum?” diye düşünmeye başladım. Sonra onun eğitimini almaya başladım. Böyle olunca da faydasını görmeye başladım ve pes etmedim. Hatta ilk ve son tokadımı Beren’den yedim diyebilirim. Güzel bir anımız var o anlamda. Güzel bir yerde o da. Şu anda en iyi kadın oyunculardan bir tanesi benim için.

Oyunculuk kariyeri sonra devlet tiyatrosu derken oynadığım son dizi Dinle Sevgili’de 120 bölüm oynadıktan sonra kendimi oyunculukta beğenmeye başlamıştım. Çünkü artık eğitim sürecim de tamamlanmıştı ve ben de artık bir şeyleri yorumlayabiliyordum. Dediğim gibi oyunculuk benim için bir hobi ve her solistin bünyesinde olması gereken bir şey.
 
İlerde böyle bir dizi ya da film teklifi gelirse değerlendirir misiniz?
 
Bir iki teklif bu dönemde aldık. Ancak ekiple birlikte “Haydi Dans” albümüne yoğunlaştığımız için bu projeleri ileriye bıraktık. Müzik sektöründe Faruk Emre ismini sağlamlaştırdıktan sonra neden olmasın?
 
Haydi Dans albümünün oluşumundan biraz bahseder misin?
 
Aslında çok uzun bir süreç. 12 yıllık bir müzik hayatım var. Betül Demir ve Emir’le birlikte sahnede vokallik yaptım. Lise döneminde de bir grup kurmuştum.  O dönemlerde kurmuş olduğum müzik grubunda müziğin birinin zorlamasıyla ya da dayatmasıyla yapılacak bir şey olmadığı, içinden aşkla gelmesi gereken yani birinin seni iteklemesiyle değil de tamamen kendini özgürce bırakıp özgürce ifade edebileceğin bir sanat dalı olduğunu fark etttim. O yüzden yaşamış olduğum böyle bir deneyim var ve o grupta bir tane şarkı çalmadan dağıldık. Daha sonra da ise ben yalnız yürümeye devam ettim. 
 
 
Haydi Dans albümü benim dünyaya gözümü açtığım günden bu güne kadar gelişen dönem diyebilirim. Albümün müzik direktörü ve prodüktörü Berkan Kaya inanılmaz bir ruh, müzikteki ruh eşim diyebilirim. Dokuz şarkının düzenlemesi Berkan'a ait. Berkan ile 6 - 7 ay sadece dünya müziğinin geldiği son noktayı analiz ettik, trend olan tarzı benimle örtüştürüp bir Faruk Emre soundu oluşturduk ve içimizdeki müzik aşkına Haydi Dans dedik. 
 
Albümde ikinci sırada olan "Gururumu Alt Ettim" şarkımı ise çok sevdiğim dostum Emirhan Cengiz düzenledi. "Haydi Dans" albümümün çıkış şarkısı "Gazoz" ve albümün sekizinci şarkısı olan "Elektrik" isimli şarkılar Serkan Şimşek'e ait. Serkan da inanılmaz bir besteci, tarif edilemeyen insanlardan. Yapım şirketim Şirkett Yapım, yapımcılarım Funda Pelin Kurt ve Yüksel Yılmaz "Haydi Dans" albümüme ve bana çok inanarak bu projeye dâhil oldular ve mükemmel bir aile olduk, gerçekten sektörde yakalanması artık çok zor bir samimiyetle çalıştık ve devam ediyoruz, aman nazar değmesin. Albüm kartonetimi görenler, daha birçok kişinin emeği olduğunu da görmüşlerdir, tekrar herkese çok teşekkür ediyorum. Bir de albüm çıktıktan sonrası var tabii. Radyo PR Mine Ayman, basın PR Ebru Küçükakar ve menajerlik Şirkett Menajerlik Sema Bekmez, kıyafet tasarımımı sevgili Gizem Ogan'a, saç tasarımımı ise sevgili Hasan Taslı'ya emanet etmiş durumdayım. Bu işte en önemli şey ekip ruhu, biz bu ruhu yakaladık o yüzden sırtımı rahatça ekibime yaslayabiliyorum ve işime tam konsantre olabiliyorum.
 
Albümde ismi ve sözleri dikkat çeken Gazoz şarkısının oluşumu nasıl oldu?
 
Gazoz'un gerçek bir hikâyesi var, stüdyoda Berkan Kaya çalışırken çat kapı Serkan Şimşek içeri girer, o an Berkan "Elin boş gözün yaş mı geldin, insan "iki gazoz" alır da gelir" şeklinde esprili bir yaklaşımda bulunmuş ve Serkan bir sonraki gelişinde elinde gazoz ile gelmiş. Bana ulaşması ise, demo yapılması için şarkının okunması gerekirken stüdyoya girdim ve şarkıyı okudum o gün bu gündür şarkı benim. 
 
İlk klip Gazoz'a geldi peki ikinci klip şarkısı belli mi?
 
Belli olmaya başladı. Kalp şarkısına çok fazla istek var. Eylül sonu gibi bir klip gelebilir bu şarkımıza.
Geçtiğimiz günlerde müzik dünyasını sarsan bir gelişme oldu. 
 
Müyap kanalında yaklaşık 261 milyon sahte tık yapıldığı tespit edildi. Bu konu hakkında söylemek istedikleriniz nelerdir?
 
Benim hayat felsefem kimseyi kandırmamak üzerinedir. Hayatta birilerini kandırarak bir yere varamazsınız ya da haksız kazanç elde ederek, birilerinin hakkını yiyerek hiçbir yere varamazsınız. Bunları yapmak çok basit ama bunları yapmaktan yana değilim. Benim güvenim çok sarsıldı mesela. Müyap benim için çok ciddi bir kurumdu. Dünya genelinde Rihanna’lar, Beyonce’lar, Justin Bieber’lar, Moroon Five’lar varken Türkiye’de böyle bir kanalın ilk sıralarda olması çok ilginç. Çok da fazla bir şey söylemeye gerek yok zaten bu konuyu herkes biliyor artık.
 
Birçok yapımcı ve sanatçılar bunu referans olarak sunuyordu peki bundan sonra ne referans gösterebilirler?
 
Yaptıkları kaliteli işi gösterebilirler. Yapılan iş iyiyse arısı Bağdat’tan geliyor. Baktığınız zaman zaten ortada yapılan illegal bir olay var. Bunlar yanlış yatırımlar ve istatistikler. 
 
Yeni çalışmalarınız var mı şuan için?
 
4 Eylül’de çok özel bir gecede çok özel kişilere bir konser vereceğiz. Bir nevi albüm lansmanı gibi görselliği bol bir show olacak diyebiliriz.
 
Düet yapmak istediğiniz bir sanatçı ve şarkı var mıdır?
 
Türkiye’den çok beğendiğim isimler var. Farklı işler yapanlar arasında Gülşen, Hande Yener, Atiye gibi isimlerle düet yapmak isterim. Özellikle Atiye’nin enerjisine çok sıcak bakıyorum. Onunla bir düet yapmayı birlikte dans etmeyi isterim. Çünkü Türkiye’de dansla birlikte çok az şarkı söyleyen sanatçı var. Bende sanırsam erkeklerin arasında tek dans ederek şarkı söyleyen kişiyim. Bununla da gurur duyuyorum. 
 
Hayranlarınız size nasıl ulaşabilir?
 
Twitter, Facebook ve Instagram’dan farukemr hesaplarından ulaşabilirler.
 
Son olarak hayranlarınıza söylemek istediklerinizi alabiliriz.
 
Söylemek istediğim korsandan uzak dursunlar. Sanata ve sanatçıya karşı yapabilecekleri en büyük iyiliktir. Bu sadece müzik albümü için değil kitap, film ya da diğer çalışmalar içinde geçerli. Sonuçta bu da bir hırsızlıktır.
 
 
 

İlgili Haberler

Röportajlar

EbRu Keskin (MusiQ) Röportajı: 'Benim ikinci bir alternatifim yok!'

EbRu MusiQ sahne adıyla bilinen Ebru Keskin 3 yıldır…

Elif Kaya Röportajı: "Benim müziğim Hande Yener'in müziğinden çok farklı!"

Yıllardır müzikle içiçe. Herkes onu Hande Yener'in Veliahtı…

Ayda Mosharraf Röportajı: Sesimle insanları duygulandırmak beni mutlu ediyor!

O Ses Türkiye ile sesini duyuran ve şarkılara muhteşem…

Yusuf Çim Röportajı: ''Stüdyo Mucizesi Değilim!''

Olsun Bi Kere single çalışmasıyla müzik dünyasına ilk…
Kendi Hürriyet Röportajı

Kendi Röportajı: ''Seksin satmadığı görülmedi!''

Kendi, yeni single’ı ‘Aşka İnanmaz’ için pembelerini…

Tuğba Yurt Röportajı: ''Sezen Aksu ile aynı sahnede şarkı söylemek isterim''

Türk pop müziğine geçtiğimiz günlerde sesi ve güzelliğiyle…

Betül Demir Röportajı: ''Aşk kadınıyım!''

Betül Demir, yeni single’ı “Helalleşemedik” ile kariyerinde…

Mehmet Erdem Röportajı: Dünyada bu kadar acı varken laylaylom şarkı söyleyemem

İlk albümüyle büyük çıkış yakalayan Mehmet Erdem, ‘Hiç…

Oğuzhan Koç Röportajı: Ne yapıyorum ben de bilmiyorum!

İzleyicilerin Çok Güzel Hareketler Bunlar’dan tanıdığı…