Türk pop müziğine geçtiğimiz günlerde sesi ve güzelliğiyle yeni bir isim daha girdi! 8 yıllık müzik kariyerini başarılı bir single albümle taçlandıran Tuğba Yurt, PopTakiP'in sorularını yanıtladı!

Röportaj: Gökhan AVŞAR / PopTakiP

Tuğba Yurt kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

02.09.1987 yılında Belçika’da dünyaya geldim. Bursa’da yaşıyorum.11 yaşından itibaren Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarın’da klasik batı müziği eğitimi almaya başladım. Viyola çalıyorum. Uzun yıllar Bursa Senfoni Orkestrasında viyola çaldım ve yurt dışında çeşitli konserlerde farklı orkestralar ile görev aldım. Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarın’dan mezun oldum. Halen viyola dalında yüksek lisansıma devam etmekteyim. Yaklaşık 8 yıldır sahne alıyor, şarkı söylüyorum.

Müzikle çok küçük yaşlarda tanıştınız… Ve 8 yıldır da profesyonel olarak sahne alıyorsunuz. Peki, albüm neden bu kadar geç geldi?

Çok ufak yaştan itibaren müzikle uğraşıyorum ve hayatımda başka bir meslek düşünmedim. Şarkı söylemek benim için tarifi olmayan bir duygu. Kendimi en rahat ve en özgür hissettiğim anlar. Hedeflerimi her zaman büyük tuttum. Hep daha fazla kişi benim sesimi duymalı dedim ve hep bunu istedim. En büyük hayalim daha fazla kitleye şarkı söylemek ve onlarla aynı duyguda bir bütün olmaktı. Şarkı söylerken hissettiklerimi karşıdakine hissettirmekti en büyük isteğim. Şimdi bu albümle bu hayalime bir adım daha yaklaşmış oldum. Bu bir gecikme değil 8 yıldır şarkı söylüyor olmamda bu yolda bana tecrübe kazandırdı, hep üzerine bir şeyler katarak yol aldım ve doğru zamanda doğru insanlarla bu yola baş koydum.

''HALUK LEVENT'İN BENİ DİNLEYİP, BEĞENMESİ VE DOĞRU İNSANLARI HAYATIMA SOKMASI İLE GÜZEL BİR SÜREÇ BAŞLADI.''

İlk albümünüz ‘’Aşka Emanet’’ nasıl oluştu… Bize biraz bu süreçten bahseder misiniz?

Bursa’da çalıştığım bir mekanda sevgili Haluk Levent’in beni dinleyip, beğenmesi ve o doğru insanları hayatıma sokması ile güzel bir süreç başladı. Ardından şarkı seçimleri, stüdyo çalışmaları, çok değerli müzisyenlerle tanışıp çalışma fırsatı buldum ve buralara kadar geldim.

Albümde kimlerle çalıştınız?

Bu albümde gerçekten müzik piyasasında kendini ispat etmiş çok değerli müzisyenler ile çalıştım. Şarkıların yazarlarından tutunda aranjeyi yapan, albümde çalan müzisyenlere kadar stüdyo aşamasında teknik olarak bize yardımcı olan herkes bütün enerjileri ile çalıştılar. Albümümün ilk şarkısı “Belki”  söz ve müziği sevgili Adnan Fırat’a aittir. Kendisi dillere dolanan birçok güzel şarkının sahibidir. Albümümün ikinci şarkısı olan “Pişmanım” sevgili Suat Suna’nın yıllar önce bizlere kazandırdığı bir şarkı. Albümümde cover olan şarkımdır. Üçüncü şarkım klibi çekilen ve çıkış parçam olan “Ağır yaralı” sözleri Levent Sevinç ve Aytaç Özgümüş’e aittir. Düzenlemesi ünlü aranjör Gökhan Varol’a aittir. Dördüncü şarkım “Dilek” yine Levent Sevinç bestesidir. Ve son olarak albümümün remix şarkısı olan ve yıllardan beri dinlediğimiz sevgili Bendeniz’in “Boşver” isimli şarkısı aranjesi Burak Yeter’e aittir. Ve tabi sayamayacağım bir sürü değerli müzisyenin emeği var bu albümde. Albümü alıp dinleyen herkes zaten bunu anlayacaktır.

İlk klibinizde albümün çıkış parçası ‘’Ağır Yaralı’’ ya geldi… Şarkı biraz bana gerek ses gerek müziğiyle 90’lardaki slow parçaları hatırlattı… Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?

Aslında dinleyenlerden genelde bu tepkiyi aldım. Bende bir 90’lar tutkunuyum hala. Ve artık o tatları, gerek ses gerek müzikteki altyapılar olsun özleyenler olduğunu düşünüyorum. O hissi vermiş olmak aslında beni mutlu etti.

Ağır Yaralı’dan sonra ikinci klip şarkınız hangisi olacak? 

Ağır Yaralı’dan sonra bir diğer klip hangi şarkıya gelir henüz netleşmedi. Biraz daha zaman geçip hangi şarkının daha çok dinlenildiğini ve beğenildiğini gözlemlemek gerek diye düşünüyorum.

Müzikteki hedefiniz nedir?

En büyük hayalim daha fazla kitleye şarkı söylemek ve onlarla aynı duyguda bir bütün olmaktı. Şarkı söylerken hissettiklerimi karşıdakine hissettirmekti en büyük isteğim. Şimdi bu albümle bu hayalime bir adım daha yaklaşmış oldum. Kendime olan güvenim, inancım ve azimimle bu yolda güzel işlere imza atacağım.

Tuğba Yurt’un idolü var mıdır?

Ben her zaman kişinin kendisi olması taraftarıyım aslında ama işini takdir ettiğim ve müziklerini beğenerek dinlediğim başta Sezen Aksu olmak üzere çeşitli isimler var tabi. Candan Erçetin, Funda Arar, Aşkın Nur yengi, Sıla gibi. Bu isimlerden esinlenmemek mümkün değil.

En çok kimleri dinlersiniz?

Sezen Aksu, Sertab Erener, Işın Karaca, Sıla, Yonca Lodi. Farklı bir tarz olarak Şebnem Ferah daha sayamayacağım bir çok isim…

Şuanda sahne aldığınız bir yer var mı?

Albüm öncesi yaklaşık 3 yıldır Bursa’da bir mekanda sahne alıyordum. Ancak albüm çalışmaları ve yoğun tempo nedeniyle bıraktım. Sürekli olarak çalıştığım bir yer yok şuan. 

Sahnede en çok kimlerin şarkılarını söylemekten zevk alırsınız?

Yine kendi tarzıma en yakın bulduğum Sezen Aksu şarkıları olmazsa olmazlardan. Işın Karaca, Sıla, Funda Arar gibi…

Kendi besteleriniz var mı? Gelecekte albümleriniz de yer vermeyi düşünür müsünüz?

Beste yapmak başlı başına başka bir yetenek. Tabiî ki benimde kendimce denemelerim var ancak evet bu gerçekten olmuştur dediğim hazırda bir bestem yok. Ben yorumcuyum. Ancak bir gün kendi şarkılarımdan birini albüme koymak isterim.

Çaldığınız müzik enstrümanları var mı?

Konservatuvar eğitimim olduğundan bu eğitim süreci içerisinde zorunlu 3 yıl piyano eğitimi vardı. Biraz piyano çalıyorum ama esas branşım Viyola. Viyola çalıyorum.

SEZEN AKSU İLE AYNI SAHNEDE ŞARKI SÖYLEMEK İSTERİM!

Düet yapmak istediğiniz bir sanatçı var mı?

Düet yapmak gerçekten son zamanlarda oldukça ses getiriyor ve bende tabi ki bunu bir sanatçı ile gerçekleştirmek isterim. Şu sanatçı olsun diye belirlediğim bir şey yok. Ama bir gün Sezen Aksu ile aynı sahnede onun şarkılarından birini söylemek isterim. Sanırım bu yoldaki en büyük hayallerimden biri de bu.

Son olarak buradan müzik severlere ne söylemek istersiniz?

Sevdiğim iş uğruna savaş veriyorum ve başarı için elimden gelenin en güzelini yapmaya çalışıyorum. Çünkü kendime inanıyorum. Sevenlerimin benim inancıma ve heyecanıma ortak olması, desteklerini ve alkışlarını esirgememesi beni mutlu ediyor. Aşk’a Emanet olun…

İlgili Haberler

Röportajlar

EbRu Keskin (MusiQ) Röportajı: 'Benim ikinci bir alternatifim yok!'

EbRu MusiQ sahne adıyla bilinen Ebru Keskin 3 yıldır…

Elif Kaya Röportajı: "Benim müziğim Hande Yener'in müziğinden çok farklı!"

Yıllardır müzikle içiçe. Herkes onu Hande Yener'in Veliahtı…

Ayda Mosharraf Röportajı: Sesimle insanları duygulandırmak beni mutlu ediyor!

O Ses Türkiye ile sesini duyuran ve şarkılara muhteşem…

Yusuf Çim Röportajı: ''Stüdyo Mucizesi Değilim!''

Olsun Bi Kere single çalışmasıyla müzik dünyasına ilk…
Kendi Hürriyet Röportajı

Kendi Röportajı: ''Seksin satmadığı görülmedi!''

Kendi, yeni single’ı ‘Aşka İnanmaz’ için pembelerini…

Tuğba Yurt Röportajı: ''Sezen Aksu ile aynı sahnede şarkı söylemek isterim''

Türk pop müziğine geçtiğimiz günlerde sesi ve güzelliğiyle…

Betül Demir Röportajı: ''Aşk kadınıyım!''

Betül Demir, yeni single’ı “Helalleşemedik” ile kariyerinde…

Mehmet Erdem Röportajı: Dünyada bu kadar acı varken laylaylom şarkı söyleyemem

İlk albümüyle büyük çıkış yakalayan Mehmet Erdem, ‘Hiç…

Oğuzhan Koç Röportajı: Ne yapıyorum ben de bilmiyorum!

İzleyicilerin Çok Güzel Hareketler Bunlar’dan tanıdığı…