Olsun Bi Kere single çalışmasıyla müzik dünyasına ilk adımını atan Best Model ikincisi yakışıklı Popstar Yusuf Çim, PopTakiP sorularını yanıtladı!

Röportaj: Gökhan AVŞAR / PopTakiP

Yusuf Çim kimdir bize kendinden bahseder misin?

26 Eylül 1991 İstanbul doğumluyum. 3 çocuklu bir ailenin en ufak ferdiyim. 1 ablam bir de abim var. İlkokulu Cibali İlköğretim okulunda, ortaokulu Riyaziyeci Salih Zeki okulunda, liseyi ise Beyoğlu Anadolu Meslek Lisesi'nde Bilgisayar Programcılığı üzerine okudum. Şu anda Arel Üniversitesi Radyo Televizyon bölümünde okumaktayım. Terazi burcuyum ve müzik hayatımdaki en önemli şey.

Müziğe ilk adımı ''Olsun Bir Kere'' single çalışması ile attın. Bu süreci biraz anlatır mısın?

İlk adım benim için ilk seçtiğimiz şarkıyı stüdyoda okuyarak başladı. Çünkü hayatımda ilk defa profesyonel anlamda şarkı seçmeye ve stüdyoda şarkı okumanın heyecanını yaşamaya başlamıstım. Gerçekten çok keyifli ve çok heyecanlıydım. Bu benim için hep yaşamak istediğim hayalini kurduğum bambaşka bir duyguydu. Olsun Bi Kere’yi ilk dinlediğim anda aşık oldum ve benim için hayatımda asla unutmayacağım bir dönüm noktası oldu.

Bir röportajında sesini beğenmeyenler olduğunu söylemişsin. Kim olduğunu merak edenler için açıklamak ister misin?

Hayır öyle birşey söylemedim. Sesimi beğenmeyenler illa ki olacaktır demiştim. Çünkü modellik ve Best Model geçmişimi bilenler bu yönde yorumlar yapıyorlar. Her zaman eleştiririye ve söylemlere açığım. Çünkü bunları duydukça daha çok hırslanıyorum.

Birçok yeteneğe sahip biri olarak neden müzik?

Ben hiçbir zaman modellik yapmak için çıkmadım bu yola. Sadece önümdeki örnekleri izledim ve bunu bir basamak olarak kullandım. Kendimce bir strateji belirledim. Daha once kadın modellerden şarkıcılığa geçiş yapan isimler vardı. Ama erkek modellerde bu yoktu. Bende bunu bir avantaj olarak düşünüp, modellik mesleğinin beni daha çabuk kabulleneceğini bildiğimden bunu avantaj olarak kullandım ve bence doğru da yapmışım diyorum. En başında da dediğim gibi müzik benim hayatımdaki en önemli şey ve hedeflediğim yolda emin adımlarla ilerliyorum.

Hayatınızdaki en önemli 3 değer nedir?

Hayatta önemli değerler vardır. Mesela sevgi, saygı, emek, sadakat, anlayış, fedakarlık gibi bunların toplamı bir ailede olur. Bu yüzden ilk sırada ailem yer alıyor. Sonrasında işim ve dostlarım gelir.

Müzikteki hedefiniz nedir?

Hedefim tabiki de en iyi yerlere gelmek ve çok başarılı projelere imza atmak. Sadece fiziğimle değil de sesimle, sahnemle, bestelerimle ve yaptığım sosyal sorumluluk projelerimle konuşulmak istiyorum. Şarkılarımın hep bir ağızdan söylenmesini istiyorum. Hedeflediğim yolun daha çok başındayım. Ama yol uzun bende de muhteşem bir enerji olduğu kanaatindeyim :)

Hayattaki en büyük başarınız nedir?

Hayatımda ki en büyük başarım, elbette ki ülkeme aileme yakışır bir Türk genci olmaktı ve bunu yaptığım kanaatindeyim. Bunun dışında, her insanın kendince başarıları vardır. Bunun yaşla alakalı olduğunu düşünüyorum. Hayatta kaderimizle doğru orantıda bir yol çizeriz ve bunu ilerletiriz. İlköğretimi takdirle bitirmek, iyi bir okula geçip lisede kariyerini belirlemeye çalışmak, bunların hepsi o döneme kadar yaptığın en büyüklerdir. Lise son sınıf öğrencisinin üniversite sınavlarında istediği bölümü kazanması, onun en büyük başarısıdır. Ama başarılar değişir, gelişir, bizle büyür. Bende 'Olsun Bi Kere' şarkısıyla, müzik kariyerimde büyük bir başarı elde ettiğimi düşünüyorum.

Modellik yaptığın dönem Demet Akalın'ın Sabıkalı ve Aşk kliplerinde oynadın ilerde Demet Akalın ya da başka bir ünlü sanatçı ile bir projede yer almak ister misin?

Tabiki de, neden olmasın. Zaten sanatçı arkadaşlarımla sürekli bilgi alışverişi ve bağlantı halindeyim. Menajerim ve ekibimde onaylarsa çok isterim. İnsanların her zaman birbirine destek vermesine, yanında olmasına hep pozitif bakıyorum. Demet Hanım ya da bir başka sanatçıyla doğru bi proje olursa seve seve yer almak isterim.

Sen kimleri dinlersin?

Ben herkesi dinlerim, hiç ayrım yapmam. Çünkü müzik sonsuzluktur, ufkunu açar. Bu yüzden ayrım yapmanın yanlış olduğu kanaatindeyim. Her tarzı sevmek durumunda elbette ki değilim ama bilmek öğrenmek güzeldir. Öğrenmeye hep açık biri olduğumdan, özellikle şu şu dememin bir manası yok. Herkesi dinliyorum ama hepsini sevmiyorum. Sadece emeğe saygı göstermeyi tercih ediyorum. 

Çok güzel arabesk şarkı söylediğini duyduk. Yeni albümde bu tarz bir sürpriz olacak mı? 

Neden olmasın... Ama bunu söylemem için çok erken... Çünkü arabesk şuan yaptığım müziğin dışında kalıyor önce müzik dünyasındaki yerimi sağlamlaştırmam gerekiyor, sonrasında birçok sürpriz yapabilirim. O yüzden şimdilik, kendi kendime söylemeye mırıldanmaya devam ediyorum.

Kitap okur musun?

Evet... Muhakkak zaman ayırmaya gayret ediyorum. Yeni çıkan yayınları da en çok satanları da takip ediyorum. Kitaplarımı kimseye ödünç vermemeye de gayret ediyorum. Çünkü beğendiğim bir esere, yıllar sonra dönüp ilk defa okuyormuşçasına tekrar okuma isteğim olabiliyor.

Röportajlarından müzik ortamı dışında geliştiğin duygusunu edindim. Bir müzisyen çevresi vardır, işte bir arkadaşın davulcudur, stüdyoda çalışırken seni çağırırlar, yok festivalde karşılaşırsın falan. O ortamın dışında müziğe bulaşmışsın gibi geldi bana.

Müzikle çok uzak bir ailede dünyaya gelmedim ama bunu yanlış aksettirmişim demekki. Şöyle söyleyeyim; Ben kendi kanatlarımla uçmayı tercih eden bir çocuk oldum. Mesela babam yazları yanına gelip çalışmamı istediğinde onun yerine eczanede çıraklık yaparak harçlığımı çıkarmayı tercih ettim. Çünkü babamın yanında kaytarma riski ve babam olduğu için ayrımcılık yapılma ihtimali söz konusuydu. Ama başkasının yanında bu olamazdı. Alın teri olarak düşünmeli bunu. Ailemizde müzikle ilgilenen yakınlarım vardı. Ama renkli dünyalara kendi kendime girmeyi tercih ettim ve kendi kendime başardım. Bunun hazzı herşeyden büyük, inan. 

Albüm çalışmalarına başladın bildiğimiz kadarıyla. Yeni albüm ne zaman gelecek?

Biz aslında menajerim Mert Siliv ile farklı bir strateji belirledik ve 1 yıl içerisinde 4 single ve ardından albüm düşünüyoruz. Bunun için net bir tarih vermek şuan için doğru olmaz. Ama çok yakında 2. single geliyor. Şuan sadece ona odaklıyım ve onun heyecanını yaşıyorum. Sürekli stüdyodayız ve en iyisini sevenlerimle paylaşmak için gece gündüz çalışıyorum. Ama elbette ki şarkılar geliyor ve biz onları albüm için kutuya atıyoruz bir yandan hazırlanıyor yani... :) 

Yepyeni ve çok genç bir sanatçısın. Seninle doğru orantıda, yaptığın işler de o şekilde. Yeni yıl üzeri basında down sendromlu çocuklarla yaptığın proje yer aldı. Çok beğenildin ve takdir edildin. Down Sendromlular Derneği de kendi twitter hesaplarından senin gönüllü yüzler arasında olduğunu belirttiler. Bu süreç nasıl gelişti?

Aslında benim amacım kariyerimin ilk adımlarından itibaren, onların yanında olduğumu göstermekti. Bizim gibi eğlence sektöründe olan insanların, bunu yapması gerektiğine inanıyorum. Çünkü insanlar sevdikleri sanatçılarla bir arada yapılan bir şeyler görünce, hemen dikkat kesiliyorlar. Sanat hayatımı bu tarz sosyal sorumluluk projeleriyle bir arada yürütmeyi çok istiyorum. Üstelik Down Sendromlu çocuklarla yaptığımız proje, Türkiye’de yapılan yeni ilk yeni yıl kartıydı. Yaptığım işlerde mümkün olduğunca yenilikçi olmaya özen gösteriyorum. Çocuklar da çok iyi bir iş çıkardılar. Hepsini öpüyorum buradan.

Sahne aldığın bir yer var mı?

Bu da yine stratejik bir durum. Türkiye'de sahne almıyorum. Yurtdışı konser taleplerine mümkün olduğunca cevap vermeye çalışıyoruz. Şuana kadar 3 Almanya 1 Belçika konserim oldu ama Türkiye'deki ilk konserimi 21 martta down sendromlu arkadaşlarım için vereceğim.

Bir röportajında,(Akşam Gazetesi, Serhat Tekin) şu an piyasadaki en genç popçu benden 15yaş küçük dediğini okudum. Üstelik, Allah’a ‘Stüdyo Mucizesi’ olmadığın için dua ettiğini söylemisin. Bu isimlerin kimler olduğundan bahsedebilirmisin?

Aslında o ropörtajda bana, çok iyi yerlere gelen bir sürü popçu varken, onlara göre çok genç ve  yolun başında olduğum için kendimi nerede gördüğüm sorulmuştu. Bende sanıldığı gibi ekside olmadığımı, yaşlarının benden çok daha fazla olduğunu söyledim. Bu büyük bir avantaj. 

Peki, ‘Stüdyo Mucizesi Değilim.’ nedir o zaman?

Stüdyo mucizesi değilimin anlamı; Stüdyolarda okuma sonrası seslerde oynama yapıldığı her zaman konuşulur. Bu durum açıklanmadığından, canlı performanslar da doğrulanır. Bende ‘Stüdyo Mucizesi Değilim’ derken canlı okuyabilirim, hiçbir şekilde sesimle oynanmadı demek istedim. Bunu da zaten bir programda en kısa zamanda canlı canlı okuduğumda görebileceksiniz.

Hayranların sana nereden ulaşabilir?

Twitter adresimden bana ulaşabilirler..(@yusicim) Sürekli aktif olan ekibimle, fanlarımla birebir iletişime geçmek için yeni projeler üretiyoruz. Facebook hesabım yok ama Twitter ve Facebook'taki fan sayfalarından bana istedikleri soruları sorup ordan da ulaşabilirler. Bu konuda çok hassasım. O yüzden ekibim bana ulaşmayanları da derleyerek, bana ulaştırıyorlar.

Son olarak Türk Pop Müziğin takipçilerine ne söylemek istersin?

Ben Türk pop müziği severek takip ediyorum. Onlarda lütfen beni takip etsinler. Çok güzel projelerle geliyorum ve hepsini öpüyorummm...

İlgili Haberler

Röportajlar

EbRu Keskin (MusiQ) Röportajı: 'Benim ikinci bir alternatifim yok!'

EbRu MusiQ sahne adıyla bilinen Ebru Keskin 3 yıldır…

Elif Kaya Röportajı: "Benim müziğim Hande Yener'in müziğinden çok farklı!"

Yıllardır müzikle içiçe. Herkes onu Hande Yener'in Veliahtı…

Ayda Mosharraf Röportajı: Sesimle insanları duygulandırmak beni mutlu ediyor!

O Ses Türkiye ile sesini duyuran ve şarkılara muhteşem…

Yusuf Çim Röportajı: ''Stüdyo Mucizesi Değilim!''

Olsun Bi Kere single çalışmasıyla müzik dünyasına ilk…
Kendi Hürriyet Röportajı

Kendi Röportajı: ''Seksin satmadığı görülmedi!''

Kendi, yeni single’ı ‘Aşka İnanmaz’ için pembelerini…

Tuğba Yurt Röportajı: ''Sezen Aksu ile aynı sahnede şarkı söylemek isterim''

Türk pop müziğine geçtiğimiz günlerde sesi ve güzelliğiyle…

Betül Demir Röportajı: ''Aşk kadınıyım!''

Betül Demir, yeni single’ı “Helalleşemedik” ile kariyerinde…

Mehmet Erdem Röportajı: Dünyada bu kadar acı varken laylaylom şarkı söyleyemem

İlk albümüyle büyük çıkış yakalayan Mehmet Erdem, ‘Hiç…

Oğuzhan Koç Röportajı: Ne yapıyorum ben de bilmiyorum!

İzleyicilerin Çok Güzel Hareketler Bunlar’dan tanıdığı…