Yıllardır müzikle içiçe. Herkes onu Hande Yener'in Veliahtı olarak tanıdı ama farklı tarzıyla ve yeni albümüyle adından söz ettirmeye çoktan başladı bile. Evet, Elif Kaya'dan bahsediyorum. Geçtiğimiz günlerde Karanlık Dünyam çıkış şarkısının klibi müzik kanallarında yayınlanmaya başladı. Biz de geleneği bozmadan yeni albüm için kendisiyle ilk röportajı yapma şansını yakaladık. 

Röportaj: Gökhan AVŞAR - PopTakiP

Elif Kaya kimdir bize kendinizden bahseder misiniz?

Öncelikle tüm dokunabildiğim kalplerle tanıştığıma memnun oldum. Karadenizli bir ailenin çocuğuyum. Küçük bir mahallede hayaller içinde büyüdüm. Çok küçükken babannemin kulağıma söylediği bir şakının peşine 'sen şarkı söyle' fısıltısıyla kendimi müzik yollarına vurdum. İlk bestemi 12 yaşlarımda yaptım. Albümde 'Nerdeydin Dün Gece' şarkım o yaşlardan :)

Yeni albümünüzden bahseder misiniz?

Albümümüzün ismine Elif Kaya dedik. :) Karanlık Dünyam ilk çıkış parçamız. Hepimiz yaşamımızda ruhdan ruha halden hallerdeyizdir... Bu albüm tam da içimizdeki çeşitlilikden çalıyor...

Selim Çaldıran'ın müzik prodüktörlüğünde sihirli şarkılara dönüşen albüm tam 4 yıldır çıkmayı bekliyor. Uzun emekler ve sınavlar var bu şarkılarda... Albümde üç parçanın bestesi bana ait. Enver Günen 'Gerçek Lazım'  Emrah Karaduman 'Kader Çıkmazı' ve Batu Çaldıran'ın 'Nerdeydin Dün Gece' parçalarına verdikleri renkleriyle çok renkli bir albüm. Gökküşağı diyebilirim. :) Mix Mastering'ler Candar Köker'in ellerinden çıkmıştır. Bir de 'Hande Yener'in Yola Devam, Kim Bilebilir isimli birbirinden güzel şarkıların bestecisi rahmetli Ertuğ Ergin arkadaşımın 'Zıtlar Dünyası' isimli paçası bulunmakta.

Albümde ve sahnelerinizde farklı türden müzikleri harmanlıyorsunuz bunu nasıl başarıyorsunuz?

Selim Çaldıran gibi deha bir müzisyenle çalışıyor olmak en büyük şansım. Ben bir yolculuktayım ve hayatım boyunca öğrenecek çok şeyim var. Bu duyguları hissettirebiliyorsam ne mutlu bana. Müziği seviyorum ve damarlarımda akan kanın renginin müzik olduğunu hayal ediyorum. Ve tüm müzik tarzlarını bir olarak duyuyorum. Yani beni alan kısmı hissettirdiği duygu... Türü, rengi, dili ne olursa...

Daha önce Yasmin Levy'nin seslendirdiği Naci En Alamo şarkısına da albümde yer verdiniz. Bu şarkıyı albüme koymak kimin fikriydi?

Bu şarkı bir çok insanı etkilediği gibi beni de çok etkiliyordu... Biliyorsunuz bu şarkı aslında 'Vengo' isimli filmin soundtrack parçasıdır. Bir de film ile birleştiğinde etkisini deneyimlemenizi tavsiye ederim. Aslında albümde olmasını hiç düşleyemedim ilk başlarda. Sahnemde söylemeye başladım ve baktım sanki becerebiliyorum. :) Dostlarım ve müzisyen arkadaşlarım sesime çok yakıştığını söylediler. Hemen Tony Gatlif'in film şirketine okuyup kaydettiğimz şarkıyı mail ile yolladık. Ve süpriz bir şekilde çok çabuk cevap geldi. Sonuç harikaydı...

Karanlık Dünyam şarkısına klipte albümden hemen sonra geldi ve sürpriz bir klip oldu. Klip fikri kimden geldi?

Anlatmadan geçemeyeceğim. Bu şarkının fikir babası babamdır. Kendisi benden şarkıyı arabada dinleyebilmek için kayıt etmemi rica etmesiyle artık şarkının büyüsü altına girmiştik. Selim Çaldıran şarkının aranjesini yaparken gözlerimin önünden Yeşilçam sahnesi geçti. Biz bu şarkının klibini aslında 'Yeşilçam' film artistlerimizle çekmeyi istedik. Şarkının orijinalini dinlemeye doyamıyorduk ve aslına sadık kalıp Yeşilçam artistleri ile fikrimizi gerçekleştirmek zor olunca birbirinden can sanatçı arkadaşlarımıza rica ettik. Onlar da sağ olsunlar desteklerini esirgemediler. Bu fikri Selim Çaldıran ve bana hissettiren şarkının kendisiydi anlayacağınız…

Klipte Selim Çaldıran, Kutsi, Baha, Metin Şentürk gibi sanatçılar var. Bu isimleri nasıl ikna ettiniz?

İkna etmek zorunda kalmadığımız için çok gururluyum. Albümü 4 yıldır bizimle neredeyse her aşamasına şahitlerdi. Artık klip çekme zamanının geldiğini duyunca onlarda bizimle aynı heyecanı yaşayarak bu güzel klibe eşlik ettiler.

Benim yaptığım müzik Hande Yener'in müziğinden çok farklı!

Bir dönem Veliaht programında da oldunuz. Burada Hande Yener'in Veliahtı sizdiniz. Bu tarz yarışmalara katılacaklara tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu programda olmak benim şahsi fikrim değildi. Sevgili Hande Yener ve Polat Yağcı'nın fikriydi. Tabi ki Hande Yener gibi özel ve müzik dünyasında hepimizin çok sevdiği, başarılı, yaratıcı bir sanatçı ile çalışmak ve onun tecrübesinden faydalanmak ve de kendisiyle sahne almak çok keyifliydi. Fakat 'Veliaht' burada bir metafor tabi ki. Her müzisyen kendi özgün yolunda kendi müziğini yaşamak ve yaşatmak ister. Benim yaptığım müzik sevgili Hande Yener'in müziğinden çok farklı. Bu sebepten "Veliaht" olarak tanınmak benim hakkında tedirgin olduğum bir konuydu. Programa katılmak konusunda Hande Yener ve Polat Yağcı'dan ayrı fikirde olmamın da sebebi budur. 

Yarışmalar hayallerimizin kendisi olmamalıdır. Yani müzik, uzun bir yolculuk ve yarışmalar bu yolculuk sürecinde bizlere kapılar açabilen vesilelerle beraber bir basamaktır. Önce kendimize sonra yolumuza inanmalı.

O yarışmada Nükhet Duru size modellik yapmanız konusunda tavsiye verdi. Birazcık müziğinizi eleştirdi. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Esasında Nükhet Duru'nun eleştirisini benim müziğime yapılmış bir eleştiri olarak düşünmüyorum. Bilindiği gibi bu tarz programlarda, heyecan yaratmak adına bazı malzemeler kullanılabilir. Kendisini severim. Büyüğümdür. Zaten yarışmadan hemen sonra bu konu ile ilgili gönlümü aldı kendisi.

Şarkı söylemeseydiniz hangi mesleği yapardınız? Neden?

Sanatın hangi dalı olursa olsun o dalda bir meyve olmak beni hayatımın sonuna kadar tatlı kılar. Çocukken eski kasetlerin üzerine radyo programı kaydederdim. Radyoculuk da yapmak isteyeceğim meslekler arasında olurdu. Bunun dışında sanat olarak örnek vermek gerekirse dansçılık diyebilirim.

Albümde söylediğiniz şarkılar arasında en değerli olanı hangisi?

Hepsi birbiriyle bir bütün ve tek ruh. 4-5 yıllık koca bir emek ve sabır. Bu yüzden birbirinden ayıramıyorum. Ama özellikle 'Zıtlar Dünyası'nın rahmetli Ertuğ Ergin'in ruhunu yaşatmasına vesile olacağı için çok huzurluyum…

Hangi enstrümanları çalıyorsunuz?

Biraz gitar çalıyorum. Bestelerimin çoğunu böyle yaptım. Öncelikle gitarı geliştirmek isterdim bass gitar veya vurmalı herhangi bir çalgı olabilir. Ayrıca sesin de bir enstrüman olduğunu düşünüyorum. 

Tiyatro, dizi ve sinema ile ilgili projelerde yer almayı düşünüyor musunuz?

Hayal edebilirim ve isterim tabi ki. Tabi bunları hakkıyla icra edebileceğim bir noktaya gelebilirsem. Ama bir sitkom projesi olursa düşünmeden atlayabilirim. :)

En büyük hayaliniz nedir?

Sesimin tüm kalplere ulaşması ve evrenselleşmek.. Sting ile bir düet olursa hiç fena olmaz :)

Türkçe ve İngilizce şarkıları çok başarılı bir şekilde yorumladınız. Kendinize örnek aldığınız bir isim var mı?

Her dinlediğim müzikten dili, türü fark etmeksizin etkileşim halinde olduğumdan birkaç örnekle sınırlandırmak haksızlık olur. Küçük bir örnek olarak 'Sade ve Tina Turner' diyebilirim.

Boşlukları doldurmanızı istesek neler  söylersiniz?

**Türkiye'de daha çok yeşillik olmasını isterdim.  
**Müzik benim için gizli bir gücü ifade eder.
**En büyük eğlencem güldüğüm ve güldürdüğüm yerlerde olmak. 

Türkiye'de beğendiniz sanatçılar kimler?

Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Kibariye, Kamuran Akkor, MFÖ, Özdemir Erdoğan ve daha sayamadığım niceleri...

Yeni haberleri ve çalışmalarınızı sevenleriniz nereden takip edebilir?

https://www.facebook.com/elifkayamuzik
www.elifkayamusic.com
https://twitter.com/kayaelf
http://instagram.com/elifkayaofficial

 

İlgili Haberler

Röportajlar

EbRu Keskin (MusiQ) Röportajı: 'Benim ikinci bir alternatifim yok!'

EbRu MusiQ sahne adıyla bilinen Ebru Keskin 3 yıldır…

Elif Kaya Röportajı: "Benim müziğim Hande Yener'in müziğinden çok farklı!"

Yıllardır müzikle içiçe. Herkes onu Hande Yener'in Veliahtı…

Ayda Mosharraf Röportajı: Sesimle insanları duygulandırmak beni mutlu ediyor!

O Ses Türkiye ile sesini duyuran ve şarkılara muhteşem…

Yusuf Çim Röportajı: ''Stüdyo Mucizesi Değilim!''

Olsun Bi Kere single çalışmasıyla müzik dünyasına ilk…
Kendi Hürriyet Röportajı

Kendi Röportajı: ''Seksin satmadığı görülmedi!''

Kendi, yeni single’ı ‘Aşka İnanmaz’ için pembelerini…

Tuğba Yurt Röportajı: ''Sezen Aksu ile aynı sahnede şarkı söylemek isterim''

Türk pop müziğine geçtiğimiz günlerde sesi ve güzelliğiyle…

Betül Demir Röportajı: ''Aşk kadınıyım!''

Betül Demir, yeni single’ı “Helalleşemedik” ile kariyerinde…

Mehmet Erdem Röportajı: Dünyada bu kadar acı varken laylaylom şarkı söyleyemem

İlk albümüyle büyük çıkış yakalayan Mehmet Erdem, ‘Hiç…

Oğuzhan Koç Röportajı: Ne yapıyorum ben de bilmiyorum!

İzleyicilerin Çok Güzel Hareketler Bunlar’dan tanıdığı…