Türk pop müziği yeni bir sesle tanıştı. Müzikle çok küçük yaşlarda tanışan Fulin, PopTakiP'in sorularını yanıtladı! 

Röportaj: Gökhan AVŞAR / PopTakiP

Fulin kimdir, bu kadar genç bir yaşta müzik hayatına nasıl dahil oldu?

Çok küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgim vardı. Ailem de bu ilgimi fark etmiş olacaklar ki 5 yaşımdan itibaren bana müzik dersi aldırmaya başladılar. Okul hayatım boyunca müzikten hiç kopmadım. Hep müzik yapmak istedim. Ancak ailem Türkiye şartlarında kendimi güvence altına almam adına farklı mesleklerde ilerlememi istiyordu. Bu sebeple kimyager oldum. Ankara Üniversitesi'nden başarı ile mezun oldum ancak içimdeki müzik tutkusu hiç geçmedi. İstanbul'da bir şeylerin beni çağırdığını hissediyordum. Dualarımda hep müzik vardı. Daha sonra işim gereği İstanbul'a yerleşmem gerekti ve hayallerimin şehri İstanbul'da buldum kendimi. Bu süre zarfında zaten çeşitli sözler yazarak besteler yapıyordum. Fakat hiç cesaret edemiyordum. Sonuçta müzik camiası apayrı bir dünya... Kaderimde demek ki Müzik varmış... Ve Allah'ın da izniyle bu büyülü dünyaya dahil olma şansını yakaladım.... Bir gün çok sevdigim ünlü bir şarkıcının lansmanına katıldığımda orada değerli müzik adamı Emrah Karaduman ile tanıştım. Kendisine ulaşmak çok zor... O gün benim karşıma çıkması benim için büyük bir şans oldu. Bana gerçekten inandı ve yapabileceğim konusunda beni ikna etti... İkimiz de sektöre yeni bir isim kazandırmanın zorluklarının farkındaydık. Çünkü ne medya ne de camia kolay kolay yeni bir isime yer vermek istemiyor, ne kadar iyi iş yaparsan yap, yeni olduğun için kimse desteklemeye yanaşmıyor. Biz bunun farkındaydık ama içimizden bir ses bunu yapmamız gerektiğini söylüyordu ve biz de o sesi dinledik...

Yeni single albümün "Firardayım" uzun bir çalışmadan sonra dinleyiciyle buluştu. Bu süreç nasıl gelişti?

Aslına bakarsan albüm 2 şarkı 1 de versiyon içeriyor. Bu hazırlanma süresi neden bu kadar uzun sürdü dersen, 2 şarkı da birbirinden kaliteli ve çok emek isteyen alt yapılar içeriyor... Her bir ses için ayrı ayrı en ince detaylarına kadar ugraşıldı... Okumaları olsun, mix master olsun en iyilerle çalışıldı ve mükemmele yaklaşmak adına birçok kez revizyon yapıldı. Daha sonrasında bu calışmayı kliplendirme aşaması da büyük bir ciddiyet gerektiren bir çalışma içerdi. Aylar öncesinden klip için hazırlanmaya başladık. Yönetmenimiz sevgili Gökhan Palas elinden gelenin fazlasını yaptı ve ortaya halkın beğenebileceği bir iş çıkardığımızı düşünüyorum... Şarkıların beste ve düzenlemeleri Emrah Karaduman'a ait... Çıkış şarkım olan ''İçinden Oku'' sözleri bana ait. Diğer şarkım ''Aşk Bu Biter Mi'' sözleri de Emrah Karaduman tarafından yazıldı. Tabi bu süreç kolay bir süreç degil... Yeni çıkan birisinin duyulması gerçekten çok büyük emek ve destek gerektiriyor... Majör radyolar yeni isimlere tepki verip önyargılı davranabiliyorlar ama sağolsun çoğu radyo şuan şarkıma destek veriyor. Bir çok televizyon kanalı klibimize yer veriyor, bunun için mutluyum ama yine de medya desteğine çok ihtiyacım olduğunu düşünüyorum.

Bir röportajında "İçinden Oku" şarkısının 2 sene önce yapıldığını söylemişsin. Neden bu kadar gecikti?

Emrah Karaduman ile bu işe başlamaya ilk karar verdiğimizde 2012 sonuydu... İçimden gelerek kaleme aldığım sözlerimden birini ona gönderdim ve çok kısa bir zaman içinde bestesini yapıp bana yolladı. Şarkıyı dinler dinlemez ''Tamam budur!'' dedim. Müzik kulağıma çok güveniyorum ve bugüne kadar hangi şarkı için Hit desem sonunda hit oldu... İlk dinlediğimde verdiğim ilk tepki direk ''Hit'' oldu. Ben her zaman zoru başarmayı sevdim... Oğlak burcu olmamın verdiği bir özellik mi bu bilmiyorum. :) Ama günümüzde müzik sektörüne baktığında yeni çıkan bir çok şarkıcının Cover ile çıkış yaptığını ve başarıya da ulaştıklarını görebiliriz... Ancak bu benim için kolaya kaçmak olurdu. İnsanlara ve müziğe olan saygım çok büyük. O yüzden büyük bir emek sarfedilecek bir işle, insanlarla buluşmak istedim... Zoru seçtim biliyorum... Ancak doğru yolda olduğumu hissediyorum. Daha sonra şarkının aranje çalışmalarına başladık fakat Emrah'ın önceden almış olduğu işler vardı ve onları bitirmesi gerekiyordu. Bu sebeple önceki işlerini bitirmesini bekledim. Daha sonra tek şarkıyla çıkmayalım 1 şarkı ve 1 de versiyon yapalım dedik... Üzerine klip çekimleri, şirket anlaşmaları falan derken 2 seneyi buldu....

Emrah Karaduman ile yolların nasıl kesişti?

Hayatımın en karamsar döneminde çıktı Emrah karşıma... Herşeyden umudumu kestiğim, hayatla ilgili amacımın ne olduğu konusunda şaşırdığım ve müzikle ilgili tüm umutlarımı kaybettiğimde Emrah ile tanıştım. O sırada Hande Yener'e Hasta ve Bir Bela isimli eserlerin bestelerini yeni yapmıştı. Ve Hande Yener'in 2012 lansmanı vardı. Arkadaşlarımla o lansmana katıldığımda onunla tanışma şansını elde ettim. Benim bir arkadaşım tesadüfen o akşam onunla tanışmama vesile oldu.

Piyasada bir sürü albüm, yeni şarkı ve şarkıcı varken neden seni dinleyelim?

Piyasada bir sürü şarkıcı varken neden benimle röportaj yapıyorsunuz? :) Şaka bir yana, yenilikçi bir akım başlattığımı düşünüyorum... Şarkılarımda ara ara EDM soundlar var ve bunu halkımızın sevebileceği şekilde şarkının içine yedirdiğimizi düşünüyorum... İnsanlar dinledikleri zaman pozitif bir enerji içine giriyor. Sound kaliteli ve yenilikçi... Birbirini tekrar eden altyapılardan uzaklaşmaya çalışıyorum ve yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır diyerek ileride sizlerle çok daha güzel şarkılarla buluşacağımı söylüyorum. :)

Zor mu yeni çıkan birinin bir yerlere gelmesi?  

Çok ama çok zor... Dediğim gibi kolay kolay sektör kabul etmiyor. Televizyon programları ''Aaaa bu kim yaaa yeni çıkmış bize ünlü biri lazım!'' diyebiliyor ya da şuan çogu radyonun takip ettiği radyolar ''Şarkısı çok güzel ama ben hemen çalmam, biraz ünlensin piyasa olsun çaldığımda insanlar tanısın benim de reklam almaya para kazanmaya ihtiyacım var.'' zihniyetiyle şarkıya bayılsa bile çalmayabiliyor ya da belli başlı isimlerle işlerini zaten yolunda götürdükleri için yeni bir isime yer verip de eskilerle arayı bozmak istemeyenler de var. Ama burada her şeyden önemlisi ne? Halk desteği. Halk seni severse önünde dağ dayanmaz. Çok şükür coğu yer korkudan bana yer veremese de halk beni şimdiden bağrına bastı, benim için de önemli olan bu zaten gerisi umrumda değil.

Onca rakibin arasından nasıl sıyrılmayı düşünüyorsun?

Kesinlikle magazinsel konularla gündeme gelmeyi düşünmüyorum. Yaptığım müziğin en iyisini yaparak, kaliteli bir duruş sergileyerek ve kaliteli işler yaparak halkın beni yakıştırdığı yer neresi ise oraya geleceğimi biliyorum.

Dekoltede sınırların var mı?

Ülkemiz malum... Çok fazla dekolteye kaçmamak gerekiyor. :) Ayrıca çok dekolte sevmiyorum. Yakıştırmıyorum da kendime. Ama cok yakıştığını düşündüğüm sanatçılarımız var.

Bu işin ne kadarı ses ne kadarı fizik?

Görsellik tabi ki önemli. Ama sadece fiziğe ağırlık verirsen sana halkın saygısı kalmaz. Evet belki çok popüler olursun ama sadece adını bilirler. Ne seni dinlerler ne de saygı duyarlar. Benim istediğim saygı. O yüzden fizik cok da umrumda degil.

Başka sanatçılarda imrendiğin bir şey var mı?

Lady Gaga... Sahne şovu mükemmel bir şey...

İlerde bir yarışmada ödüllendirseydiler hangi dalda ödül almak isterdin?

En iyi çıkış yapan ödülü almak isterdim ama kolay yolları seçmediğim için alamayacağımı biliyorum. Bu ülkede verilen ödüllere cok takılmıyorum o yüzden benim en iyi ödülüm kendimi ne kadar ileriye taşıyabildiğim olacak...

Türk pop müziğinden hangi isimleri beğenerek dinliyorsun?

Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Teoman...

Kendinde en sevmediğin huyun nedir?

Çok çabuk parlarım, ne düşünüyorsam direk söylerim... İçim dışım birdir, korkum yoktur. Ama bu huyumu sevmiyorum...

Formunu nasıl koruyorsun?

Spor... spor ve yine spor... :)

Sahne aldığın yerler var mı?

İlk sahnem Taksim CLub Dali idi. İlk sahnem olmasına rağmen club işletmecisi benim insanlarla çok iyi iletişim kurduğumu ve çok iyi performans sergilediğimi söylemiş.. Buradan ona teşekkür ediyorum... 18 Ekim'de Tekirdag CLub Shapka'da sahne aldım. Ve sonrasında Edirne, Datça, Bartın konserleri var şimdilik...

Hayranların sana hangi adreslerden ulaşabilir?

www.twitter.com/fulin_

www.instagram.com/fulinofficial

www.facebook.com/fulinofficial

Bu yolda ilerlemek isteyenlere ne tavsiye edersin?

Öncelikle kesinlikle bu işi isteyip istemediklerine karar versinler... Bu yol kolay bir yol değil, zorluklarla karşılaşacaklar. Ama yılmasınlar... Hiçbir zaman işin kolayına kaçmasınlar ve her şeyden önce halkın saygısını kazanacak işler ve müzikler yapsınlar. Hayallerini içinden okumak yerine bağıra bağıra söylesinler. :)

İlgili Haberler

Röportajlar

EbRu Keskin (MusiQ) Röportajı: 'Benim ikinci bir alternatifim yok!'

EbRu MusiQ sahne adıyla bilinen Ebru Keskin 3 yıldır…

Elif Kaya Röportajı: "Benim müziğim Hande Yener'in müziğinden çok farklı!"

Yıllardır müzikle içiçe. Herkes onu Hande Yener'in Veliahtı…

Ayda Mosharraf Röportajı: Sesimle insanları duygulandırmak beni mutlu ediyor!

O Ses Türkiye ile sesini duyuran ve şarkılara muhteşem…

Yusuf Çim Röportajı: ''Stüdyo Mucizesi Değilim!''

Olsun Bi Kere single çalışmasıyla müzik dünyasına ilk…
Kendi Hürriyet Röportajı

Kendi Röportajı: ''Seksin satmadığı görülmedi!''

Kendi, yeni single’ı ‘Aşka İnanmaz’ için pembelerini…

Tuğba Yurt Röportajı: ''Sezen Aksu ile aynı sahnede şarkı söylemek isterim''

Türk pop müziğine geçtiğimiz günlerde sesi ve güzelliğiyle…

Betül Demir Röportajı: ''Aşk kadınıyım!''

Betül Demir, yeni single’ı “Helalleşemedik” ile kariyerinde…

Mehmet Erdem Röportajı: Dünyada bu kadar acı varken laylaylom şarkı söyleyemem

İlk albümüyle büyük çıkış yakalayan Mehmet Erdem, ‘Hiç…

Oğuzhan Koç Röportajı: Ne yapıyorum ben de bilmiyorum!

İzleyicilerin Çok Güzel Hareketler Bunlar’dan tanıdığı…